Sporcularda kendinle konuşma ve spor kaygı düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between self-talk and sport anxiety levels of athletes
  1. Tez No: 484787
  2. Yazar: MEHMET HOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VELİ OZAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmayla, performans sporcularının kendinle konuşma sıklıklarıyla spor kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini çeşitli spor branşlarında yarışan 61 kadın, 116 erkek olmak üzere toplam 177 sporcu oluşturmaktadır. Katılımcıların 61'i milli sporcudur. Çalışmada sporcuların kendinle konuşma sıklığını belirlemek için Zervas, Stavrou ve Psychountaki (2007) tarafından geliştirilmiş ve Türk popülasyona uyarlanması ve geçerlik ve güvenirlik çalışması Engür (2011) tarafından yapılmış Kendinle Konuşma Anketi (KKA); spor kaygı düzeylerinin belirlenmesi için Smith ve ark. (2006) tarafından geliştirilmiş ve Türk popülasyona uyarlanması ve geçerlik ve güvenirlik analizi Akyol ve ark. (2016) tarafından yapılmış Spor Kaygı Ölçeği-2 (SKÖ-2) ölçekleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda kadınların spor somatik kaygı düzeylerinin erkeklere göre daha fazla olduğu ve kadınların bilişsel işlev olarak kendinle konuşma sıklığının erkeklerden daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Kulüp düzeyinde yarışmacılık yapan sporcuların, okul düzeyinde yarışmacılık yapanlara göre spor kaygı düzeylerinin daha fazla olduğu bulunmuştur. Sporcuların kendinle konuşma sıklıklarıyla spor kaygı düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to determine the relationship between self-talk frequency and sport anxiety levels of athletes. Sample of the study consists of 61 female, 116 male; a total of 177 athletes, 61 of which are national athletes. To determine the levels of self-talk frequency of the athletes, Self-Talk Questionnaire (ST-Q) which was developed by Zervas, Stavrou and Psychountaki (2007) and was adapted to Turkish population with validity and reliability tests by Engür (2011) was used while Sport Anxiety Scale-2 (SAS-2) which was developed by Smith et al. (2006) and was adapted to Turkish population with validity and reliability tests by Akyol et al. (2016) being used to determine the levels of sport anxiety of the athletes. According to the analyses that were performed, it was found that sport somatic anxiety levels of females were higher than that of males and the frequency of self-talk as a cognitive function of females were higher than that of males. Sport anxiety levels of athletes who compete at club level were found higher than athletes who compete at college level. There was no statistically significant relationship to be found between self-talk frequency and sport anxiety levels of athletes.