Performans öncesi rutinlerin, futbolcuların başarısızlık korkusu, spor kaygısı, özgüven ve penaltı atışları üzerine etkisi
The effect of pre-performance routines on football players' fear of failure, sports anxiety, self-confidence and penalty shooting
- Tez No: 959660
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP FİLİZ DİNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Futbolcuların performans öncesi rutinleri (PÖR); fiziksel rutinler, imgeleme, kendi kendine konuşma, gevşeme teknikleri ve dış dikkat odağı olarak ifade edilebilmektedir. Kısaca PÖR, bir sporcunun düzenli olarak gerçekleştirdiği görevlerle ilgili, görevden önce yaptığı düşünce ve eylemlerdir. Bu rutinlerin geliştirilmesi, sporcu performansı için önemlidir. Bu çalışmayla, PÖR'lerin futbolcuların başarısızlık korkusu, spor kaygısı, özgüven ve penaltı atışları üzerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini, Şanlıurfa'daki futbol kulüpleri, örneklemini ise olasılıksız örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemiyle Şanlıurfa Spor Kulübü altyapısında düzenli antrenman yapan U16-17 katagori sporcuları oluşturmaktadır. U-16'da yaşları 15 ile 16 arasında değişen, yaş ortalaması xˉ=15.05 (SS = 0.22) yıl olan 20 futbolcu, U-17' de ise yaşları 16 ile 17 arasında değişen, yaş ortalaması xˉ=16.30 (SS = 0.47) yıl olan 20 futbolcu katılmıştır. Çalışma toplam 40 gönüllü futbolcu ile yapılmıştır. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden deneysel bir çalışma olup, deneme modellerinden öntest -sontest kontrol gruplu model kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak; aydınlatılmış onam formu, katılımcı bilgi formu, spor kaygı ölçeği-2, performans başarısızlık değerlendirme envanteri, sürekli sportif güven ölçeği ve performans ölçümü için ise penaltı şut prosedürü kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 21.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Shapiro-Wilk normal dağılım istatistiği sonucunda verilerin normal dağılım gösterdiği görülmüştür. Yapılan analizlerde; grup içi karşılaştırmasında Paired Sample T-testi, gruplararası karşılaştırmalarında ise İndependent sample T-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Pre-Performance Routines on Football Players' Fear of Failure, Sports Anxiety, Self-Confidence and Penalty Shooting Football players' pre-performance routines (PPR); can be expressed as physical routines, imagery, self-talk, relaxation techniques and external attention focus. In short, PPR is the thoughts and actions that an athlete performs before the task, regarding the tasks he/she performs regularly. The development of these routines is important for athlete performance. The aim of this study was to examine the effects of PÖRs on football players' fear of failure, sports anxiety, self-confidence and penalty kicks. The universe of the study consists of football clubs in Şanlıurfa and the sample consists of U16-17 category athletes who regularly train in Şanlıurfa Sports Club infrastructure with the convenience sampling method from non-probability sampling methods. Twenty football players, aged between 15 and 16 with an average age of xˉ=15.05 (SD = 0.22), participated in the U-16 class, while 20 football players, aged between 16 and 17 with an average age of xˉ=16.30 (SD = 0.47) participated in the U-17 class. The study was conducted with a total of 40 volunteer football players. The study is an experimental study from quantitative research methods and a pretest-posttest control group model was used from trial models. Informed consent form, participant information form, sports anxiety scale-2, performance failure evaluation inventory, continuous sports confidence scale and penalty shot procedure were used for performance measurement as data collection tools. SPSS 21.0 statistical package program was used in the analysis of the obtained data. As a result of the Shapiro-Wilk normal distribution statistics, it was seen that the data showed a normal distribution. In the analyzes; Paired Sample T-test was used for within-group comparisons, and Independent sample T-test was used for between-group comparisons.