Pulmoner Arteriyal Hipertansiyonlu Hastalarda Sık Görülen Semptomların Fonksiyonel Kapasite, Yaşam Kalitesi, Anksiyete ve Depresyonla İlişkisi
Common Symptoms in Patients with Pulmonary Arterial Hypertension and Their Correlation with Functional Capacity, Quality Of Life, Anxiety and Depression
- Tez No: 484800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Kardiyoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Cardiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Pulmoner Arteriyal Hipertansiyonlu (PAH) hastalarda sık görülen dispne, yorgunluk ve uyuma güçlüğü semptomlarının fonksiyonel kapasite, yaşam kalitesi, anksiyete ve depresyonla ilişkisini araştırmak amacıyla 61 hasta çalışmaya alındı. Dispne düzeyleri UCSD-Nefes Darlığı Soru Formu (UCSD-SOBQ), Pulmoner Fonksiyonel Statü ve Dispne Anketi (PFSDQ-M), Bazal Durum Dispne İndeksi (BDI), MMRC, Oksijen Tüketim Diyagramı ve Modifiye Borg Dispne ölçeği ile, yorgunluk düzeyleri Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ), Modifiye Borg Yorgunluk ölçeği, PFSDQ-M yorgunluk skoru ile, uyku kalitesi Pittsburg Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ve PAHSS Uyku Bozukluğu Alt Başlık Skalası ile, yaşam kalitesi Nottingham Sağlık Profili ve SF-36 ile, anksiteye-depresyon düzeyi Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği ile ve fonksiyonel kapasite 6 dakika yürüme testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to research the symptoms of dyspnea, fatigue and sleeping difficulty that are commonly seen on patients with Pulmonary Arterial Hypertension (PAH) and their relation to functional capacity, quality of life, anxiety and depression. Totally 61 patients were assessed by measurement of dyspnea levels with UCSD-Shortness Of Breath Questionnaire (UCSD-SOBQ), Pulmonary Functional Statute and Dyspnea Questionnaire (PFSDQ-M), Baseline Dyspnea Index (BDI), MMRC, Oxygen-Cost Diagram and Modified Borg Dyspnea scale, fatigue levels with Fatigue Severity Scale (FSS), Modified Borg Fatigue scale, PFSDQ-M fatigue score, sleep quality with Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI) and PAHSS-Sleep Disturbance Subscale, quality of life with Nottingham Health Profile and SF-36 questionnaires, anxiety-depression levels with Hospital Anxiety and Depression Scale, functional capacity with six-minute walk test.