İnmeli hastalarda öz etkililik ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of self efficacy and quality of life of stroke patients
- Tez No: 484822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIDIKA OĞUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Araştırma, inmeli hastalarda öz etkililik ve yaşam kalitesini değerlendirmek amacıyla, metadolojik ve randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yapıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın örneklemini, 01 Ocak- 12 Kasım 2016 tarihleri arasında İstanbul'da hizmet veren bir inme akut tedavi ünitesi polikliniğine, inme tanısı ile gelen hastalar oluşturdu. Araştırmanın ilk basamağında,“İnme Öz Etkililik”ölçeği geçerlik güvenirlik çalışması 130 hasta ile gerçekleştirildi. Araştırmanın ikinci basamağını, 72 hasta (36 deney, 36 kontrol) oluşturdu. Bu aşamada deney grubuna, eğitim verildi ve hastalar toplam üç aylık izleme alındı. Kontrol grubundaki hastalara, kliniğin rutin prosedürü uygulandı. Araştırmanın verileri; Hasta Tanıtım Formu, İnmeye Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği, İnme Öz Etkililik Ölçeği ve Hasta Aylık Takip Formu ile toplandı. Veri analizinde; yüzdelik, aritmetik ortalama, t testi, One- way ANOVA, ki kare, Mann- Witney U, Kruskal- Wallis ve Tukey testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was design as a methodological and randomized controlled experimental study to analyze self-efficacy and quality of life for stroke patients. Methods and Materials: Study's population was formed with stroke patients who received outpatient care at acute stroke center between January 1- November 12 2016. In first phase of the study, validity and reliability of the“Stroke Self Efficacy Questionnaire (SSEQ)”was done with 130 patients. Second phase of the study was done among 72 patients (36 experimental, 36 control) was included into the study according to the research criteria. Experimental group received educational booklet and they were included to the 3-month follow-up. Control group only received nursing care at the clinic. Study's data were collect with using, Identity Form, Quality of Life Scale for Stroke Patients, SSEQ and Monthly Follow-up Form. Mean, standard deviation, median, frequency, percentage, minimum, maximum, Student's t-Test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, Pearson chi-square tests were used to analyze the data.