Kronik periodontitisi olan tip-2 diabetes mellituslu veya sistemik olarak sağlıklı bireylerde başlangıç periodontal tedavinin resistin ve IL-1β seviyeleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of initial periodontal therapy on resistin and IL-1β levels in type-2 diabetes mellitus or systemically healthy subjects with chronic periodontitis
- Tez No: 484821
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı periodontal tedavinin glisemik kontrol üzerine etkisini değerlendirmek ve başlangıç periodontal tedavi (B.P.T.) öncesi ve sonrası serum ve tükürükteki resistin ve IL-1β seviyesini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 20 periodontal ve sistemik olarak sağlıklı (S.P.S.), 20 periodontal olarak sağlıklı diabetes mellituslu (D.M.P.S.), 20 sistemik olarak sağlıklı kronik periodontitisli (K.P.) ve 20 diabetes mellitusu olan kronik periodontitisli (D.M.K.P.) bireyler çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm K.P.'li bireylere 4 seansta kök yüzey temizliği ve kök yüzey düzleştirmesi uygulanmıştır. Plak indeks, gingival indeks, sondalama derinliği, sondalamada kanama ve klinik ataşman seviyesi değerleri başlangıçta, tedavi sonrası 1. ve 3. aylarda ölçüldü ve serum ve tükürük örnekleri toplanarak IL-1β ve resistin seviyeleri analiz edildi. Hemoglobin A1c (HbA1c), trigliserid, HDL, LDL, açlık kan şekeri (A.K.Ş.) ve total kolesterol testleri başlangıçta ve tedavi sonrası 3. ayda istendi. Bulgular: Başlangıçta, en düşük tükürük resistin ve IL-1β seviyeleri S.P.S. grubunda tespit edildi. Serum resistin seviyesi; D.M.K.P. grubunda K.P.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effect of periodontal therapy on glysemic control and to compare the levels of resistin and IL-1β in serum and saliva before and after initial periodontal therapy (I.P.T). Materials and Methods: 20 periodontally and systemically healthy (S.P.H.), 20 periodontally healthy with diabetes mellitus (D.M.P.H.), 20 systemically healthy with chronic periodontitis (C.P.) and 20 diabetes mellitus with chronic periodontitis (D.M.C.P.) subjects were included in this study. Scaling and root planing performed in 4 sessions for all C.P. patients. At baseline, 1 and 3 months clinical parameters consisting of plaque index, gingival index, probing depth, bleeding on probing and clinical attachment level were recorded and IL-1β and resistin were analyzed in serum and saliva samples. Blood tests consisting of glycated hemoglobin (HbA1c), trigliserid, HDL, LDL, fasting plasma glucose (F.P.G.) and total cholesterol were requested at baseline and 3 months after treatment. Results: At baseline, salivary resistin and IL-1β levels were lower in the S.P.H.