İn-vitro fertilizasyon hastalarına HCG(Human Chorionic Gonadotropin) enjeksiyon günü yapılan serum progesteron ve endometrial kalınlık ölçümlerinin gebelik oranında prognostik değeri
The prognostic value for pregnancy rates of serum progesterone and endometrial thickness measurements performed on the day of HCG (human chorionic gonadotropin) injection on in-vitro fertilization patients
  1. Tez No: 484867
  2. Yazar: YONCA YAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ÖZEKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada ovulasyon indüksiyonuna alınan hastalarda yumurta çatlatma iğnesinin(hCG) yapıldığı gün bakılan progesteron serum ve endometrial kalınlık ölçümlerinin siklus sonuçlarına nasıl bir etkide bulunduğunu prospektif olarak araştırdık. Çalışmaya tüp bebek merkezine gelen endometrial kalınlık ve progesteron ölçümleri prosedür dahilinde olan 70 hasta dahil edildi. Hastalar 35 yaş ve altı ile 36 yaş ve üstü olmak üzere iki gruba ayrıldı. Çalışmamızda hCG günü ölçülen endometrial kalınlık ve progesteron değerleri subgruplara ayrılarak analizleri yapıldı. Prognastik değerler siklus sonuçlarına göre; negatif, gebe, ET(embriyo transferi) yok ve biyokimyasal gebelik parametrelerine göre değerlendirildi. Grupların prognastik değerlerle istatistiksel analizi sonucunda progesteron değeri dışında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Çalışmadaki prognastik değerlerin anlamlı bir sonuç vermesi açısından ileride yapılacak çalışmalarda hasta sayısının artırılmasının yararlı olacağına kanaat getirdim.
Özet (Çeviri)
In this study, we prospectively investigate the effect of progesterone serum and endometrial thickness measurements, measured among the patients undergoing ovulation induction on the day of hCG injection, on the cycle results. The study includes 70 patients who applied to IVF unit and whose endometrial thickness and progesterone measurements are within the requirements of the procedure. Patients are divided into two groups as 35 years old and below, and 36 years old and older. In our study, endometrial thickness and progesterone values measured on the day of hCG are divided into subgroups and analysed. Prognostic values are evaluated according to cycle results; negative, pregnant, no ET (embryo transfer) and biochemical pregnancy parameters. As a result of statistical analysis with the prognostic values of the groups, no significant difference is found other than the progesterone value. I conclude that it would be useful to increase the number of patients in future studies for the prognostic values in this study provide a meaningful result.