Planlanmış hastane ziyaretinin çocukların hastane algısına etkisi
Effect of planned hospi̇tal vi̇si̇ts of children's perception of hospital
- Tez No: 484868
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHİCE EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, planlanmış hastane ziyaretinin çocukların hastane algısına etkisini incelenmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini ilköğretim I. kademeye devam eden ve araştırmaya katılmayı kabul eden 106 çocuk oluşturmuştur. Araştırmanın verileri; Çocuk ve Ailesini Tanıtıcı Bilgi Formu, Hastane Algısını Tanılama Formları ile toplanmıştır. Araştırmada verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama ± standart sapma, t testi ve tek yönlü ANOVA testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to examine effect of a planned hospital visit on children's perception of hospital. Sample of the research was comprised of 106 children who were studying at 1st grade and accepted to participate in the study. Data of the research were collected with Child and Family's Introductory Form and Identification Form for Perception of Hospital. For evaluation of data in the research; count, percentage, mean ± standard deviation, t-test and One-Way ANOVA tests were used. For statistical significance, p < 0.05 was considered. It was determined that of the children participated in the study; 88.7% had not been provided any hospital introduction and 94.3% wanted organization of visits to hospitals within context of school trips. In conclusion of the research, difference between total average perception scores of children both before and after hospital visit was determined to be markedly significant (p< 0,001). Difference between total average hospital perception scores both before and after hospital visits in terms of main sections of perception expressions (sensorial, interventional, hospital setting) was determined to be markedly significant (p< 0,05). A significant association was determined between interventional and hospital setting perception expressions with total scores in accordance with children's age. Score change among children studying at second grade was determined to be significantly higher than children studying at third and fourth grades (p< 0,05). A significant association was determined between hospital setting perception expressions and total scores in accordance with children's gender (p< 0,05). The change occurred in female children was determined to be more compared to male children. In the light of these results; organization of hospital visits that introduce hospital setting and equipments used in hospitals and embedding of hospital visits in schools' curriculums have been recommended.