İn vitro fertilizasyon sikluslarında overyan yanıtın prediksiyonunda anti-mülleryan hormon ve sitokinlerin yeri
Impact of antimullerian hormone and cytokines in prediction of in vitro fertilization outcome
  1. Tez No: 366014
  2. Yazar: RAŞİT İLHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA SEMA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Kontrollü overyan hiperstimülasyon (KOH) tedavilerine başlamadan önce overyan yanıtın öngörülmesi; siklus iptallerini azaltır ve hekime uygun tedavi stratejileri geliştirme imkanı sağlar. Anti-mülleryan hormon (AMH) seviyeleri preantral, geç pre-antral ve preovulatuar folliküllerde oositin gelişim evreleriyle paralel olarak düzenlenir ve intra-interfolliküler koordinasyonda görevlidir. Kemik morfogenetik protein-15 (BMP-15); primordial-primer, preantral-antral follikül geçiş aşamasında ve progesteron (P4) sentezini baskılayarak prematür lüteinizasyon inhibisyonunda görev alır. Bu çalışmada; AMH ve BMP-15'in KOH yanıtının öngörülmesindeki yerini değerlendirmeyi amaçladık. Bu prospektif, randomize, kesitsel çalışma Fırat Üniversitesi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'nde 01.06.2012-01.06.2013 tarihleri arasında yapıldı. Hastalar gonadotropin salgılatıcı hormon (GnRH) agonist (G1; n= 38), GnRH antagonist (G2; n=44), olarak 2 gruba ayrıldı. Hastalardan adetin 3. günü (D3) ve oosit toplama günü (OPU) 8 mL kan; OPU günü 8 mL follikül sıvısı alındı. Kanlardan santrifüj sonrası elde edilen serumlar ve follikül sıvıları -20 °C'de bir defada çalışılmak üzere saklandı. AMH ve BMP-15 ölçümleri kantitatif olarak ELİSA yöntemi ile gerçekleştirildi. Hastaların ortalama yaşı; G1'de G2'den anlamlı olarak düşük iken (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IMPACT OF ANTIMULLERIAN HORMONE AND CYTOKINES IN PREDICTION OF IN VITRO FERTILIZATION OUTCOME Prediction of ovarian response before starting treatment of controlled ovarian hyperstimulation (COH) reduce cycle cancellations and provides the physician the opportunity to develop appropriate treatment strategies. Anti-mullerian hormone (AMH) levels are arranged in paralel with the development phases of oocytes in the pre-antral, late pre-antral and preovulatory follicles and it is charged in coordination with follicular development. Bone morphogenetic protein-15 (BMP-15) is involved in transition of phases of primordial-primary, pre-antral-antral follicle and inhibites premature luteinizing by the inhibition of the synthesis of progesterone (P4). In this study; we aimed to evaluate the importance of AMH, and BMP-15 for prediction ovarian response. This prospective, randomized, cross-sectional study was carried out with 80 patients during 01.06.2012-01.06.2013 in IVF Center of Firat University Hospital. Patients were divided into two groups as fallows; gonadotropin-releasing hormone (GnRH) agonist (G1, n = 38) and GnRH antagonist (G2, n=44). Approximately eight ml of peripheral venous blood was collected from patients on the third day of the menstrual cycle and on the day of the collected samples pick oocyte up (OPU) and also follicular fluid was collected during OPU. Bloods were centrifuged and the serum samples were stored at -20 °C until analysis. Analysis of AMH, and BMP-15 were performed quantitatively by ELISA method. The mean age of the patients was significantly lower in G1 than G2 (p 0,05).