35 yaş altı ile 35 yaş ve üstü gebe ICSI hastalarının ilk ß-hCG ve ikinci ß-hCG değerleri arasındaki artış oranlarının karşılaştırılması
Comparison of increase rates between first ß-hCG and second ß-hCG values of pregnant ICSI patients under 35 years old and 35 years old and older
- Tez No: 600349
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAPRAK DÖNMEZ ÇAKIL, PROF. MEHMET CINCIK, PROF. ÖZGÜR DUNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Çalışmamızda gebelik prognozunu öngörmede çok önemli bir biyolojik belirteç olan insan koryonik gonadotropin (ß-hCG) hormonunun ilk ve ikinci ölçüm değerleri oranınındaki artış 35 yaş altı ile 35 yaş ve üstü ICSI tedavisi görmüş gebe hastalarda istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. 2010-2018 yılları arasında Acıbadem Altunizade Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'ne infertilite nedeniyle başvuran 1977 gebe ICSI hastasının ilk ß-hCG değeri transferden 10 gün sonra; ikinci ß-hCG değeri transferden 12 gün sonra ölçülmüş olup; 35 yaş altı ile 35 yaş ve üstü olmak üzere iki grupta retrospektif olarak incelenmiştir. Veriler NCSS programında değerlendirilerek ß-hCG artış oranları ile yaş ve gebelik sonucu arasındaki ilişki istatistiksel olarak analiz edilmiştir. 35 yaş altı hastalarda ilk ve ikinci ß-hCG ölçümlerinin oranı 2,76±1,87 iken; 35 yaş ve üstü hastalarda bu oran 2,54±1,48 bulunmuştur. Yaşı 35 altında olan gruptaki ß-hCG artışı, 35 yaş ve üzerinde olan gruptan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır. Gebelik sonuçları değerlendirildiğinde ise, 35 yaş altında olan ve gebelikleri doğumla sonuçlanan hastaların ß-hCG artış oranı 2,97±1,84; kimyasal gebelikle sonuçlanan hastaların ß-hCG artış oranı 1,67±2,20; klinik gebeliklerde ß-hCG artış oranı 3,12±1,87; ongoing gebeliklerde ß-hCG artış oranı 2,97±1,15; ektopik gebeliklerde ß-hCG artış oranı 4,05±2,49; ve abortusla sonuçlanan gebeliklerde ß-hCG artış oranı ise 2,72±0,95'dir. 35 yaş ve üzeri hastalarda ise, ß-hCG artış oranı doğumla sonuçlanan gebeliklerde 2,92±1,30; kimyasal gebeliklerde 1,38±1,26; klinik gebeliklerde 2,96±1,41; ongoing gebeliklerde 2,99±0,62; ektopik gebeliklerde 2,82±1,04; abortusla sonuçlanan gebeliklerde ise 2,88±1,47 olarak bulunmuştur. Her iki grupta da, kimyasal gebelik ile sonuçlanan gebeliklerdeki ß-hCG artış oranı, canlı doğum, klinik gebelik, ongoing gebelik, ektopik gebelik ve abortusla sonuçlanan gebeliklerdeki artış oranından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşüktür. 35 yaş altı grup ile 35 yaş ve üzeri olan grubun gebelik sonuçları karşılaştırmalarında istatistiksel olarak yaşa bağlı anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Bu verilerin ICSI işlemini takip eden stresli dönemde kimyasal gebeliği öngörebilmekte yardımcı olabileceği ve gerekli kontrollerin zamanında başlatılmasına faydalı olacağı, ayrıca literatüre katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Human chorionic gonadotropin (ß-hCG) is a very important biomarker for prediction of prognosis of pregnancy. In this study, the increase rate of first and second ß-hCG measurements was statistically evaluated in pregnant ICSI patients under 35 years old and 35 years old and older. The first ß-hCG value of 1977 pregnant ICSI patient who applied to Acıbadem Altunizade Hospital IVF Center between 2010 and 2018 due to infertility was 10 days after the transfer; the second ß-hCG value was measured 12 days after the transfer; Retrospective analysis was performed in two groups; Data were evaluated by NCSS program and the relationship between ß-hCG increase rates and age and pregnancy outcome was statistically analyzed. The ratio of first and second ß-hCG measurements in patients under 35 years of age was 2.76 ± 1.87; This ratio was found to be 2.54 ± 1.48 in patients 35 years and older. The increase in ß-hCG in the group under 35 years of age was found to be statistically significantly higher than the age group 35 and over. When the pregnancy results were evaluated, the increase rate of ß-hCG was 2.97 ± 1.84 in the patients who were under 35 years of age and whose pregnancies resulted in birth; the rate of increase of ß-hCG in patients who resulted in chemical pregnancy was 1.67 ± 2.20; the rate of increase of ß-hCG in clinical pregnancies was 3,12 ± 1,87; ß-hCG increase rate in current pregnancies was 2.97 ± 1.15; ß-hCG increase rate in ectopic pregnancies was 4.05 ± 2.49; and ß-hCG increase rate in pregnancies resulting in abortion is 2.72 ± 0.95. In patients 35 years and older, the rate of increase in ß-hCG was 2.92 ± 1.30; 1.38 ± 1.26 in chemical pregnancies; 2.96 ± 1.41 in clinical pregnancies; 2.99 ± 0.62 in ongoing pregnancies; 2.82 ± 1.04 in ectopic pregnancies; and 2.88 ± 1.47 in pregnancies resulting in abortion. In both groups, the rate of increase of ß-hCG in pregnancies resulting in chemical pregnancy was statistically significantly lower than the increase in pregnancies resulting in live birth, clinical pregnancy, ongoing pregnancy, ectopic pregnancy and abortion. There was no statistically significant difference in age-related differences between the 35-year-old and the 35-year-old group. It is thought that these data may help to predict chemical pregnancy in the stressful period following ICSI procedure and will be useful for timely initiation of necessary controls and may contribute to the literature.