Çocuk diş hekimliğinde kullanılan güncel restoratif materyallerden fluorid salınımı, yeniden yüklenmesi ve antimikrobiyal etkilerinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro fluoride release/recharge pattern and antimicrobial effetcs of current restorative materials, used in pediatric dentistry
  1. Tez No: 414896
  2. Yazar: BELEN ŞİRİNOĞLU ÇAPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP HATİCE AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı çocuk diş hekimliğinde kullanılan güncel restoratif materyallerin distile su (DS) ve yapay tükürük içerisinde (YT) fluorid salınımını saptamak, yeniden yükleme sonrası salınımlarını değerlendirmek ve bu materyallerin antimikrobiyal etkinliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda yüksek viskoziteli cam iyonomer siman, rezin modifiye cam iyonomer siman, cam karbomer, kompomer, giomer ve rezin kompozit kullanıldı. Fluorid salınımı DS ve YT içerisinde 2.saat, 1., 2., 7.gün ve sonrasında haftada bir olmak üzere 7 hafta boyunca fluorid spesifik elektrod ile ölçüldü. 8.haftanın sonunda örnekler üç gruba ayrıldı. Birinci gruba hiç bir ajan uygulanmazken, ikinci gruba asidüle fosfat fluorid jel, üçüncü gruba ise fluorid verniği uygulandı ve yükleme sonrası salınımları incelendi. Antimikrobiyal etkinin değerlendirilmesinde agar difüzyon testi kullanıldı. İstatistiksel analizler SPSS-22 programı kullanılarak Mann Whitney U ve Friedman testleri ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate in vitro fluoride release/recharge and antimicrobial effect of restorative materials, used in pediatric dentistry in distilled water (DW) and artificial saliva (AS). Material and Method: High viscosity and resin modified glass ionomer cement, glass carbomer, compomer, giomer and composite were tested. Fluoride release was measured after 2.hour, 1., 2., 7.day and then once in each week for 7 weeks by using a fluoride specific electrode. At the end of 8.week specimens divided in to three groups. No agent was applied to first group, while acidulated phosphate fluoride gel applied to second and fluoride varnish to third group. After recharge fluoride release was measured again. Agar diffusion test was used to assess antimicrobial effect. The statistical analysis was done by Mann Whitney U and Friedman tests using SPSS-22 software.