Farklı aerobik nitelikli dayanıklılık antrenmanlarının aerobik güç, vücut kompozisyonu ve kan basınçlarına etkisi
Effect of different aerobic endurance trainings on aerobic power, body composition and blood pressure
  1. Tez No: 48488
  2. Yazar: MEHMET SEZEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AZMİ YETİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
60 ÖZET Farklı aerobik nitelikli dayanıklılık antrenmanlarının fiziksel çalışma kapasitesi, aerobik güç (max VO2), istirahat nabzı, kan basınçları ve vücut kompozyonu üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amacı ile yapılan araştırmaya 40 sağlıklı - gönüllü üniversite öğrencisi iştirak etmiştir. Denekler random metodu ile 4 gruba ayrılarak bir kontrol ve 3 deney grubu oluşturulmuştur (n= 10x4). Devamlı koşular antrenman grubundaki denekler % 80 yüklenme şiddetiyle 4.8 km, inteıval koşular grubundaki denekler 4 set 1,2 km ve kısa aralıklı interval gruptaki denekler ise 12 set 400 m. koşmuşlar ve antrenmanlar 12 hafta süreyle haftada 3 gün uygulanmıştır. Bütün ölçümler antrenman programında 1 hafta önce ve 1 hafta sonra alınmıştır. Çalışma sonucunda, her 3 antrenman grubunda da aerobik güç bakımından anlamlı artışlar elde edilmiş olup, bu artışlar sürekli ve interval (4x1200 m) grupta daha anlamlı bulunmuştur. Ayrıca istirahat nabzı, sistolik ve diastolik kan basıncı ile vücut yağ yüzdesinde anlamlı azalmalar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
61 SUMMARY The purpose of this study was to asses effects of different aerobic running programs on physical working capacity, (V02 Max or aerobic power), resting HR, blood pressure, and body composition of male Physical Education students. A total of 40 male university, student in Physical Education departmant were voluntarily participated in this study. Subjects were divided into 4 groups as a control (n=10), a continuous running (n=10), an interval running (=10) and an interval running (n=10) Subjects within the continuous running group ran 4.8 km three times in a week for 12 week at 80 % of their maximum HR. The interval group ran 4 sets of 1.2 km at 80% of subjects HR max with a work-to-relief ratio of 1 : 1. The intermiffent group ran 12 sets of 400 m (total 4800 m) at 80 % of subjects HR max with a work-to-relief ratio of 1 : 1. All measuruements were taken within one week before and one week after the study. The result of the present study indicated that all running programs were significantly effective on aerobic power, Howewer, continuous running and interval running (4x1200 m) were more useful to develop aerobic power. In addition there -were a significant decrease in percent body fat, resting HR, sistolic blood pressure of subjects in contrast to control group.