Planlı kalkınma döneminde spor politikalarının tesbiti ve değerlendirilmesi
Ascertainment and appraisal of sports policies during a planed
  1. Tez No: 48487
  2. Yazar: EROL AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AZMİ YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
-86- ÖZET Sporun devlet, hükümetler ve siyasi partilerle ilişkisini irdelediğimizde karşımıza genel çizgileriyle şu tablo çıkmaktadır; Devlet, partiler ve hükümetler üstü bir kavram olarak ele alındığında spora ilişkin genel yaklaşımını“Anayasa”da ortaya koymaktadır. Siyasi parti ve hükümetler ise daha ziyade yasa, kanun hükmünde kararname, tüzük, yönetmelik ve diğer talimatların belirlenmesinde önemli bir rol üstlenmektedirler. Spor-Devlet ilişkisini Beş Yıllık Kalkınma Planlarına dayalı olarak ele alıp değerlendirdiğimizde, gelecekteki yeni planlamalara ışık tutacak nitelikte somut sonuçlara ulaşüğımızı söylemek mümkündür. Türkiye'deki spor polikalarırun çeşitli kademelerinde öncelikle mevzuat açısından yetersizlikler tesbit edilmiştir. Diğer yandan kalkınma planlanda“dilekçi ve temennici”nitelikleriyle adeta birbirlerinin tekrarı olan politikalar önermektedirler. Spor politikalarımızın önemli bir açmazı da konsolide bütçeden spora ayrılan ödeneklerin yetersiz oluşudur. Bu sebeple tesisleşme ve kitlelere spor yaptırma imkanları oldukça sınırlıdır. Bu alanda gelişmiş ülkelerle bir kıyaslamaya gidildiğinde ülkemizin kat etmesi gereken daha çok mesafenin olduğunu görmek mümkündür. Bu durum aynı zamanda lisanssız spor yapan eleman sayısının ülkemizde çok düşük olması sonucunu da getirmektedir. Aynca kulüp ve tesis sayısına, bu sayının toplum nüfusa oranı ve bunun yanında spor alanında yetişmiş uzman eleman sayısının azlığıda dikkat çekecek boyuttadır.-87- Teknolojinin korkunç gelişmesi ile birlikte medyanın, spor politikalarının oluşmasında ve yönlendirlmesinde çok önemli rol oynadıkları dikkat çekmektedir. Turk spor politikasının oluşturulması, sporun geliştirilmesi ve bütün kıtlelelere yayınlaştırılması yanında, Türk spor politikalarının uygulanabilirliğinin de önemlilik arzettıği görülmektedir. Çalışmaya konu olan,“Planlı Kalkınma Döneminde Spor Politikalarının Tesbiti ve Değerlendirilmesi”dir.
Özet (Çeviri)
-88- SUMMMARY When we examine the relationship between sport and the State, the government and the political parties, in general this picture emerges:the State, taken as the power over the political parties and the government, shows its general approach to spotr m the Constitution. Political parties and the government, on the other hand, have an important role in writing decrees, charters, regulations and directives When we examine the sport-State relationship based on Five- Year Development Plans, it is possible to say that we have achieved concrete results which will be a guide to new plans in the future. Inadequacies were found at different levels of Turkey's sports policies, particularly with regard to regulations. In addition, development plans contain repetitive suggestions for policies which are in the nature of“wishes”and“desires”. Another important dilemma in our sports policies is the inadequacy of appropriations for sport set aside from the consolidated budget. For this reason, there is only limited building of sports facilities or creation of opportunities to engage the general populace in sport. When compared with countries which are advanced in this direction, it becomes clear that this country still has a long way to go. Another result of this situation is that there is a very low number of licensed sports participants in our country. Additionally, the number of clups and facilities, and the ratio of this number to the size of the population, as well as the lack of experienced people in sports, are facts requiring consideration.-89- Along with astounding developments in technology, it is significant that the media also play an important role in establishing sports policy and in affecting its direction. It is clear that not only is it necessary to establish a Turkish sports policy and to develop and popularise sport, but it is also important to deal with the iniplementability of Turkish sports policy. The subject of this study is“the Ascertainment and Appraisal of Sports Policies During a Planned Development Period”.