TSC'lu hastaların klinik ve radyolojik bulguları, genotip-fenotip ilişkisi ve epilepsi seyrini etkileyen haberci belirtiler
Clinical/radiological findings and factors effecting epilepsy prognosis in tubersclerosis patients
- Tez No: 484892
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ALTUNBAŞAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç : Bu çalışmada, TSC tanısıyla takip edilen çocukların klinik ve radyolojik bulgu ve komplikasyonlarının değerlendirilmesi, bunlar arası ilişkiler araştırılarak literatür bilgileri ile karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem : Bu çalışmaya Mayıs 2015 ile Mayıs 2017 tarihleri arasında Çocuk Nöroloji Polikliniğine düzenli takibe gelen TSC tanılı 63 hasta alındı. Bunlardan çağrımıza yanıt verip hastaneye gelen 37 hastanın dosya eksik bilgileri tamamlandı. Geri kalan ve kayıtlarımızda 26 hastanın mevcut bilgileri değerlendirildi. Bulgular : Olguların yaş ortalaması 14 yaş olup; 32'i kız (%5,8), 31'u erkek (%49,2); 12'si (%19,1) herediter, 51'i (%80,9) ise sporadik geçişliydi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate the clinical and radiological findings and complications of children followed-up with TSC diagnosis, to explore the connections between them and compare with information in literature. Material and Method: 63 TSC diagnosed patients regularly followed-up in Children Neurology Polyclinic between May 2015 and May 2017 were included in this study. Missing file information was completed for the 37 patients coming to the hospital after our call. Information available in our records for the remaining 26 patients was evaluated. Result: Age median was 14 for the cases and 32 of the cases were female (5.8%) and 31 were male (49.2%), 12 were hereditary (19%) and 51 had sporadic heritance (80.9%).