Kemik iliği transplantasyonu yapılan çocuk hastalarda bk virus enfeksiyonları
Bk virus infections in pediatric patients with bone marrow transplantation
  1. Tez No: 484893
  2. Yazar: NAZLI NİDA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN YARKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
BK virus (BKV) ile ilişkili hemorajik sistit, hematopoetik kök hücre transplantasyonu (HKHT) yapılan hastalarda yaygın görülen bir komplikasyondur. Bu çalışmanın amacı HKHT yapılan çocuk hastalarda BKV enfeksiyonu insidansının araştırılmasıdır. Çalışmaya Kasım 2015 ile Kasım 2016 arasında izlenen yaşları 16 ay ile 16 yaş arasında değişen toplam 51 hasta dahil edilmiştir. Hastalar BKV DNA'nın idrar ve kanda tespiti için kantitatif real-time PCR (Anaolia Geneworks, Türkiye) testiyle moniterize edilmiştir. Hastaların 46'sına allojenik ve 5'ine otolog HKHT yapılmıştır. Allojenik nakil yapılan 46 hastanın 26'sında (% 56.5) ve otolog nakil yapılan 5 hastanın 1'inde (% 20) olmak üzere toplam 27 (% 52.9) hastanın idrar ve/veya kanında BKV DNA pozitifliği saptanmıştır. Allojenik HSCT yapılan hastaların % 26'sında (12/46) preemptif tedavi için gereken idrarda BKV viral yük düzeyi >107 kopya/ml'nin üstünde tespit edilmiştir. Preemptif tedavi uygulanan 12 hastanın 9'unda (% 75) hemorajik sistit gelişmesi önlenirken 3'ünde (% 25) hemorajik sistit gelişmiş ve tedaviyle iyileşmiştir. Hemorajik sistit gelişmesinden önceki iki hafta içinde BKV viruri >109 kopya/ml üstünde bulunmuş olup hemorajik sistitin prediktif tanısı için prognostik bir gösterge olarak kabul edilmiştir. BKV viremisi ise sadece 1 hastada sistit gelişmesinden önceki iki hafta içinde >104 kopya/ml üstünde tespit edilmiştir. Sonuç olarak HKHT hastalarının BKV enfeksiyonu, özellikle BKV viruri yönünden izlenmesi yüksek risk altındaki hastalarda hemarojik sistitin prediktif tanısı için önerilir.
Özet (Çeviri)
BK virus (BKV)-associated hemorrhagic cystitis is a common complication in patients after hematopoietic stem cell transplantation (HSCT). The aim of this study was to investigate the incidence of BKV infection in pediatric patients receiving HSCT. Total 51 patients aged between 16 months and 16 years old and followed up between November 2015 and November 2016 were included in the study. The patients were monitored by quantitative real-time PCR (Anaolia Geneworks, Türkiye) for the detection of BKV DNA in urine and blood. Of patients, 46 received allogeneic HSCT and 5 autologous HSCT. BKV DNA positivity was detected in urine and/or blood of total 27 (52.9 %) patients in whom 26 of 46 patients (56.5 %) with allogeneic transplantation and 1 of 5 patients (20 %) with autologous transplantation. BKV viral load in urine greater than > 107 copies/mL required for preemptive treatment was detected in 26 % (12/46) of patients received allogeneic HSCT. The development of hemorrhagic cystitis was prevented in 9 (75 %) of the 12 patients given preemptive treatment, while 3 (25 %) cases developed hemorrhagic cystitis and cured by treatment. BKV viruria was detected greater than > 109 copies/ml in two weeks before the onset of hemorrhagic cystitis and was accepted as a prognostic indicator for predictive diagnosis of hemorrhagic cystitis. BKV viremia was found greater than > 104 copies/ml in only 1 patient within two weeks before the onset of cystitis. In conclusion, the screening for BKV infection, especially BKV viruria in HSCT patients, is recommended for the predictive diagnosis of hemorrhagic cystitis in patients at high risk.