SAPD hastalarında antikoagülan sistem ve fibrinolitik sistemin değerlendirilmesi, eritropoietin tedavisinin bu sistemler üzerine etkisi
  1. Tez No: 91134
  2. Yazar: ALİ FATİH KISAARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYDE GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
73 ÖZET SDBY olan hastalarda en iyi tedavi böbrek transplantasyonu olmakla birlikte en sık kullanılan renal replasman tedavileri HD ve KPD'dir. Çocuklarda en sık tercih edilen diyaliz yöntemi olan SAPD'nin birçok lokal ve sistemik komplikasyonu vardır. SAPD'nin sistemik etkilerine bağlı olarak trombotik riskin arttığı bildirilmektedir. Çocuklarda SAPD'nin antikoagulan ve fibrinolitik sisteme etkilerine dair veriler çok sınırlıdır. Diğer taraftan renal aneminin tedavisinde yaygın olarak kullanılan rHuEPO'ninde trombotik riski arttırdığına dair bilgiler vardır. Bu çalışmada SAPD uygulanan çocuklarda antikoagulan ve fibrinolitik sistemler değerlendirildi ve rHuEPO tedavisinin bu sistemler üzerine etkileri araştırıldı. Hastaların rHuEPO tedavisi öncesinde Hb (8.3±1.21 g/dl), serum albumin (3.28±0.68 g/dl) ve plazma AT-III düzeyleri (26.44±3.72 mg/dl), plazma PC aktiviteleri (%88.9±4.84), plazma t- PA (10.40+8.50 ng/dl) ve PAI-1 düzeyleri (13.50+21.84 ng/dl) kontrol değerlerinden düşük bulundu (p0.05).74 Hasta grubuna; 100-150 Ü/kg rHuEPO haftada iki veya üç doza bölünerek, 12 hafta süreyle SC olarak verildi. rHuEPO tedavisi sırasında hiçbir hastada trombotik olay olmamasına rağmen yedi hastada (%70) KB'da yükselme tespit edildi.
Özet (Çeviri)
75 SUMMARY Although kidney transplantation is the best therapy in end stage renal disease (ESRD), the most frequently used renal replacement therapies are haemodialysis (HD) and chronic peritoneal dialysis (CPD). Although continuous ambulatory peritoneal dialysis (CAPD) is the preferred method in children, it causes many local and systemic complications. One of the complications is the increased risk of thrombosis and data about the effects of CAPD on anticoagulant and fibrinolytic system is very limited. On the other hand, there is information that rHuEPO, wich is widely used in the treatment of renal anemia, increases thrombotic risk. In this study, anticoagulant and fibrinolytic systems were evaluated in children who were CAPD applied and the effects of rHuEPO treatment on these systems were evaluated. Hb levels (8.3±1.21 g/dl), serum albumin levels (3.28+0.68 g/dl), plasma AT-III levels (26.44+3.72 mg/dl), plasma PC activities (88.9+4.84%), plasma t-PA levels (10.40±8.50 ng/dl) and plasma PAI-1 levels (13.50+21.84 ng/dl) of the patients before rHuEPO treatment, were found lower than control values(p0.05).76 In the patient group, 1 00- 1 50 U/kg rlluEPO, divided into two or three doses, was given for 12 weeks. In spite of the fact that thrombotic case didn't occur in any patients during rHuEPO treatment, increase in blood pressure in seven patients (%70) was determined.