Acil servise akut iskemik inme veya geçici iskemik atakla başvuran hastalarda tam kan sayımı parametrelerinin klinik önemi
Clinical importance of complete blood count parameters in patients presenting to emergency service with acute ischemic stroke or transient ischemic attack
  1. Tez No: 484914
  2. Yazar: ELİF SÜRMELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu geriye dönük çalışmada, iskemik inme veya geçici iskemik atak ile acil servise başvuran 18 yaş ve üzerindeki erişkin olguları değerlendirmeyi ve bu olguların tam kan sayımı parametrelerinin tanı, inme şiddeti, modifiye Rankin Skoru, NIHSS Skoru, prognoz ve kısa dönem mortalite ile ilişkisini inceleyerek bu konuda literatüre katkıda bulunmayı amaçladık. Materyal ve metod: Bu çalışma, 01.08.2013 ile 31.07.2016 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'ne akut iskemik inme veya geçici iskemik atak nedeni ile başvuran ve Nöroloji Servisine ya da Yoğun Bakım Ünitesine yatırılan olguların kayıtlarının geriye dönük olarak incelenmesi ile gerçekleştirildi. Bulgular: Çalışmaya 241'i iskemik inme ve 20'si geçici iskemik atak olmak üzere toplam 261 olgu alındı. Olguların %56.3'ü erkek, %43.7'si kadındı ve ortanca yaş 68 yıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this retrospective study, we aimed to evaluate patients aged 18 years or older who were referred to the emergency department with ischemic stroke or transient ischemic attack (TIA) and CBC correlation with prognosis, modified Rankin Score (mRS), NIHSS score, stroke severity and short term mortality and to contribute to the literature in this regard. Material and Method: This study was conducted retrospectively to reced to records of patients admitted to OMÜ Medical Faculty Hospital Emergency Service between 1 August 2013 and 31 July 2016 with the cause of acute ischemic stroke or TIA and to be admitted to neurology service or Intensive Care Unit. Results: A total of 261 cases were studied, 241 of whom were on ischemic stroke and 20 of whom were TIA. %56.3 of the cases were male, %43.7 were female and the median age of the cases was 68 years.