Akut iskemik inme ve geçici iskemik atak (GİA) tanısında iskemi-modifiye albumin düzeylerinin değeri
The value of ischemia-modified albumin levels in the diagnosis of acute ischemic stroke and transient ischemic attack (TIA)
- Tez No: 242999
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYFER KELEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İskemi-modifiye albumin (İMA) düzeyinin akut koroner sendrom, akut mezenter iskemisi, pulmoner tromboemboli, akut serebrovasküler olay gibi iskemik durumlarda yükseldiği gösterilmiştir. Çalışmamızda serebrovasküler hastalık grubunda olan akut iskemik inme ve geçici iskemik atak (GİA) ile acil servise başvuran hastaların İMA seviyelerinin ölçülerek erken dönemde tanısal bir parametre olarak kullanılması amaçlanmıştır.Bu araştırma kontrol grubu içeren prospektif izlem çalışmasıdır. Bu çalışmaya acil servise nörolojik defisit öyküsü veya bulgusuyla başvuran hastalardan GİA veya iskemik inme son tanısı alan hastalar dahil edilmiştir. Şikayetinin ilk 6 saatinde acil servise başvuran, dışlama kriterlerine uygun olan 90 hasta ve 50 sağlıklı gönüllü çalışmaya alınmıştır. Hastaların 29'u GİA ve 61'i iskemik inme hastası olarak tanı almıştır. GİA ve iskemik inme için AHA/ASA 2009 kılavuzundaki tanımlar esas alınmıştır. Hastaların klinik derecelendirilmesinde NIHSS ve glasgow koma skalası (GKS) kullanılmıştır. Hastalardan geliş, 3., 6., 12. ve 24. saatlerde serum örnekleri alınarak -20 0 C altında saklanmıştır. Hasta ve kontrol grubuna ait serum örneklerinde IMA düzeylerine bakılmış ve veriler SPSS 13.0 kullanılarak analiz edilmiştir. Pearson ? 2 testi, Mann-Whitney U testi, Friedman testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ischemia-modified albumin (IMA) levels have been shown to rise under ischemic conditions such as acute coronary syndrome, acute mesentery ischemia, pulmonary thromboembolism or acute cerebrovascular episodes. In our study, the measurement of the IMA levels of patients applying to the emergency service with acute ischemic stroke or transient ischemic attack (TIA), which are in the cerebrovascular disorders group for use as a diagnostic parameter.This research is a prospective follow-up study including a control group. Patients with final diagnoses of TIA or ischemic stroke among those who applied to the emergency service with a story or symptoms of neurological deficit were included in the study. 90 patients who applied to the emergency ward within 6 hours of the onset of complaints and who complied with the exclusion criteria and 50 healthy volunteers were accepted. 29 of the patients were diagnosed with TIA and 61 with ischemic stroke. The descriptions in the AHA/ASA 2009 guide were taken as basis for TIA and ischemic stroke. In the clinical classification of the patients, NIHSS and GKS were used. Serum samples were taken from the patients at arrival, 3rd, 6th, 12th and 24th hours, and kept at below -20° C. IMA levels were determined in the serum samples from the patient and control groups, and data was analyzed using SPSS 13.0. The Pearson ? 2 test, Mann-Whitney U test and Friedman tests were utilized.