İnme veya geçici iskemik atak şüphesi ile acil servise başvuran hastalarda hesaplanacak rosier ölçeğinin iskemik inme tanısını tespit etmedeki etkinliği
Efficacy of the rosier scale in identifying ischemic stroke in patients WHO present to emergency room with suspicion of transient ischemic attack and stroke
  1. Tez No: 729618
  2. Yazar: BÜŞRA ŞİMŞEK TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEN EROL ÜNLÜER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Çalışmamızda acil tıp hekimleri tarafından ROSIER ölçeği kullanılarak, bu ölçeğin iskemik inme tanısını erken tespit etmedeki güvenilirliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 1 Nisan 2022 ve 30 Nisan 2022 tarihleri arasında acil servise inme ve geçici iskemik atak şüphesi ile başvuran, 18 yaş üstü 210 hasta dahil edildi.Verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS Statics Version 26 programında yapıldı. Değişkenlerin iskemik inme tanı gücü receiver operating characteristic(ROC) analizi ile değerlendirildi. p˂0,05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. ROSIER ölçeğinin sensitivite ve spesifitesi değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza alınan toplam 210 hastanın 116'sı iskemik inme tanısı aldı. 94 hasta inme dışı tanı aldı.Hastaların yaş ortancası 71 izlendi,98'i(%46,7)kadın, 112'si (%53,3) erkekti.Çalışmamızda ROSIER'e göre en sık izlenen iskemik inme taklitleri; hemorajik inme, periferik fasiyal paralizi, geçici iskemik ataktı. İskemik inme tanısını tahmin gücü için yapılan analizde ROSIER ölçeğinin %81,9 duyarlılık, %76,6 özgüllük, %81,2 pozitif prediktif değer ve %77,4 negatif prediktif değere sahip olduğunu tespit ettik. Başvuru anındaki şikayetlerin, iskemik inme tanısıyla ilişkisi incelendiğinde nöbet geçirme ve bilinç değişikliği/senkop dışındaki bulgular için hesaplanan Area Under the Curve(AUC) değerleri istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p˂0,05). Sonuç:Acil serviste akut iskemik inme şüphesi bulunan hastaların erken tanı ve tedavi alması kritik öneme sahiptir. Bu amaçla birçok skorlama sistemi kullanılmaktadır. Çalışmamızın sonucuna göre ROSİER skorunun kullanışlı olduğunu ancak geliştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to evaluate efficacy and reliability of recognition of stroke in the emergency room (ROSIER) scale for early recognition of ischemic stroke by utilizing it with emergency roomphysicians. Materials and Methods:210 individuals who presented to our emergency department with suspicion of stroke and transient ischemic attack between 1st and 30th April 2022 were prospectively enrolled in our study. Statistical analysis was performed via IBM SPSS Statics Version 26. Variables'power in recognition of stroke was evaluated with receiver operating characteristic (ROC) curve analysis.