Septorinoplasti cerrahisinden sonra kullanılan üç farklı analjezi yönteminin postoperatif analjezik etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of postoperative analgesic activities, three different analgesic methods used after septorhinoplasty surgery
- Tez No: 484913
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT GÜLDOĞUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Postoperatif ağrı kontrolünün hem hasta açısından hem de çalışan açısından oldukça önemli bir yeri vardır. Özellikle postoperatif ağrı iyi kontrol edildiğinde hastanede kalış sürelerini kısaltmakta ve tedavi masraflarını azaltmaktadır. Cerrahi travmanın başlangıcından itibaren olan bu ağrı, anestezistler tarafından iyi değerlendirilmeli ve yönetilmelidir. Postoperatif ağrıda analjezik seçimi, yapılan cerrahiye, cerrahinin süresine göre ve özellikle anestezistin deneyimine göre değişiklikler gösterir. Postoperatif ağrı beklentisi az olan cerrahilerde tek bir ajan yeterli olurken bazen de hiç analjezik ilaç ihtiyacı olmaz. Hastanın tıbbi durumu da mutlaka ilaç seçiminde değerlendirilmelidir. Postoperatif ağrıda en sık kullanılan IV ajanlar nonsteroid antiinflamatuar (NSAİ) ve opioid grubu ilaçlardır. Çalışmamızda septorinoplasti cerrahisi geçiren hastaların postoperatif ağrılarını değerlendirdik. Hastaların VAS skoru ve tramadol tüketimlerini takip ederek kullanılan üç farklı analjezik ilacın etkinliğini karşılaştırdık. Çalışmaya dâhil edilen tüm hastalar, preoperatif dönemde uygulanacak işlem hakkında bilgilendirildi ve yazılı onamları alındı. Hastalara premedikasyon uygulanmadı. Hastalar üç gruba ayrıldı ve her gruba tramadol ile birlikte farklı analjezik ilaç verildi. Ayılmada, postoperatif 8. 16. ve 24. saatteki VAS skorları kaydedildi. VAS skoru dördün üzerinde olan hastalara tramadol 0,5 mg/kg IV yapıldı. Kliniğimizde sıkça kullandığımız ilaçlar; deksketoprofen, parasetamol, tenoksikam çalışma için seçildi. Deksketoprofen ve parasetamol 8 saat aralıklarla uygulanırken tenoksikam tek doz olarak kullanıldı. Postoperatif dönem takiplerde 0. saat VAS skorlarında, parasetamol ve tenoksikam arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmazken deksketoprofen verdiğimiz hastalarda ayılma ünitesinde (0.saat) daha düşük VAS skoru elde edildi. Bu fark istatistiksel olarak anlamlıydı. Hastaların ek tramadol ihtiyaçları karşılaştırıldığında, deksketoprofen alan hastalarda postoperatif dönem tramadol ihtiyacı diğer iki gruba göre daha az oldu ve bu fark istatistiksel olarak anlamlıydı. Bu yüzden deksketoprofen tramadol kombinasyonunun parasetamol-tramadol ve tenoksikam-tramadol kombinasyonuna göre septorinoplasti cerrahilerinden sonra daha etkin analjezi sağladığı sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
Postoperative pain control has a rather important role both for the patient and the employee. Especially when postoperative pain is controlled well, hospitalization durations are shortened and treatment costs decrease. This pain which is present since the beginning of the surgical trauma should be evaluated and managed well by the anaesthetists. Selection of the analgesic in postoperative pain changes according to the duration of the surgery and especially the experience of the anaesthetist. While a single agent is enough in surgeries with a low postoperative pain expectation, sometimes it is not required at all. Medical condition of the patient should definitely be evaluated in drug selection. IV agents most commonly used in postoperative pain are non-steroid anti-inflammatory and upload group of drugs. In our study, we evaluated postoperative pains of the patients who had septorhinoplasty surgery. Following VAS score and tramadol consumptions of the patients, we compared the efficiency of three different analgesic drugs used. All patients participating in the study were informed on the operation to be applied in preoperative period and their written consents were taken. Premedication was not applied for the patients. Separating the patients into three groups, each group was given a different analgesic drug together with tramadol. VAS scores were recorded revival and postoperative 8, 16, 24th hours. 16. Tramadol 0.5 mg/kg IV was given to the patients with a VAS score above 4.