Alopesi areata, psoriasis ve vitiligolu çocuk ve ergenlerde depresyon ve kaygı düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of depression and anxiety levels in children and adolescents with alopecia areata, psoriasis and vitiligo
- Tez No: 484925
- Danışmanlar: PROF. DR. KIYMET İNAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Alopesi areata; etyopatogenezinde otoimmün bir mekanizmanın rol aldığı nonsikatrisyel saç kaybı ile seyretmektedir. Psoriasis toplumda sık görülen, keskin sınırlı, eritem ve skuamlı plaklar ile seyreden kronik, inflamatuar bir hastalıktır. Vitiligo melanositlerin hasarlanması ile giden edinsel bir depigmentasyon hastalığıdır. Özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde sık görülen kronik dermatolojik hastalıklar kişide depresyon, benlik saygısında azalma ve anksiyete gibi psikiyatrik bozukluklar ile seyredebilir. Bu çalışmada alopesi areata, psoriasis veya vitiligo tanısı almış 9-18 yaş arası çocuk ve ergenlerde depresyon ve kaygı düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 15 Şubat 2017-15 Ağustos 2017 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Polikliniğine başvuran alopesi areata tanısı almış 15, psoriasis tanısı almış 30, vitiligo tanısı almış 24 kişilik hasta grubuna ve 50 kişilik kontrol grubuna 'Çocuklar için Beck Depresyon Ölçeği', 'Çapa Sosyal Fobi Ölçeği' ve 'Çocuklar için Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri' uygulandı. Ayrıca hasta gruplarının klinik şiddetini belirlemek amacı ile alopesi areata için alopesi areata şiddet skoru (SALT), psoriasis için psoriasis alan şiddet indeksi (PAŞİ), vitiligo için vitiligo alan şiddet indeksi (VASI) hesaplandı. Alopesi areatalı hastalarda durumluk kaygı düzeyi, psoriasisli hastalarda durumluk kaygı ve sosyal fobi düzeyleri anlamlı olarak yüksek bulundu. Vitiligolu hastalarda ise lezyonların görünür yerde olmasının sosyal fobiyi anlamlı düzeyde etkilediği belirlendi. Kronik dermatolojik hastalıkların tedavisinde daha iyi sonuçlar alınabilmesi için hastalıkların sadece semptomları ile değil aynı zamanda psikososyal parametreler ile birlikte değerlendirilmesi gerektiği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Alopecia areata is an autoimmune disease, presented with noncicatricial alopecia. Psoriasis is a common chronic, inflammatory disease, presented with hyperemic squamous plaques. Vitiligo is an aquired depigmentation disorder, caused by disturbed melanogenesis. Chronic dermatologic diseases may bring along psychiatric issues such as depression, anxiety and decrease in selfesteem in children and youth. In this study, we aimed to evaluate depression and anxiety levels of children and youth, aged 9-18 years old. Beck Depression Scale for Children, Çapa Social Phobia Scale and State-Trait Anxiety Inventory for Children were used for evaluation of 15 alopecia areata, 30 psoriasis, 24 vitiligo patients and 50 patients of control group who applied to the dermatology outpatient clinic of Mersin University Medical Faculty Hospital between 15 February 2017-15 August 2017. Besides, Severity of Alopecia Tool (SALT) in alopecia areata, Psoriasis Area Severity Index (PASI) in psoriasis, Vitiligo Area Severity Index (VASI) in vitiligo were used to evaluate severity of diseases. In this study, state anxiety levels in alopecia areata, state anxiety and social phobia levels in psoriasis were found to be statistically higher. In vitiligo patients who have depigmentation on unclothed regions of body, higher levels of social phobia was found statistically significant than patients who have depigmentation on clothed regions of body. In conclusion, psychosocial situation of patients with chronic dermatologic diseases should be evaluated in examination.