Kronik hepatit B hastalarında tenofovir ve entekavir'in etkinlik ve güvenilirliğinin non-invaziv yöntemlerle değerlendirilmesi
- Tez No: 484924
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmayla Kronik Hepatit B olgularında oral antiviral tedavinin etkinliğinin ve güvenilirliğinin noninvaziv yöntemlerle değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda KHB enfeksiyonunda kullanılan oral antiviral ajanlardan tenofovir ve entekavirin uzun dönem etkinlikleri ve non-invaziv markerlardaki değişim değerlendirilmiştir. Çalışmaya entekavir kullanan 112 hasta ve tenofovir kullanan 59 hasta olmak üzere toplamda 171 hasta alınmıştır. Başlangıç ve sonrasında 12 ayda bir olmak üzere 0-12-24-36-48-60. aylarda HBV DNA, ALT, AST, HBeAg, Anti-HBe, ALP, GGT, total bilurubin, kreatinin, kalsiyum, fosfor, egfr, APRI, FIB-4, FORNS index ve PAGE-B skor değerleri değerlendirmeye alındı. Başlangıçta yaş ortalaması, HBeAg pozitifliği, HBV-DNA düzeyi, ALT düzeyi tenofovir kullanan grupta anlamlı olarak daha büyüktü. Total kolesterol ortalaması entekavir grubunda daha yüksekti. Gruplar arasında HAİ değerleri, kreatinin, kalsiyum, fosfor, total bilirubin, ALP, GGT, EGFR, APRI, FORNS index, PAGE-B, FIB-4 skorları açısından anlamlı farklılık yoktu. APRI, FORNS index, PAGE-B, FIB-4 skorlarının zamanla azalması istatistiksel olarak anlamlıydı. Genel olarak ALT normalleşmesi açısından bakıldığında, HBeAg (+) hastalarda entekavirin tedavinin erken dönemlerinde daha etkili olduğu ancak sonradan iki grup arasında benzer etkinlik oranları sağlandığı, HBeAg (-) hastalarda ise tedavinin erken dönemlerinde benzer oranda etkinlik gözlenirken genel anlamda entekavirin daha etkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the efficacy and safety of oral antiviral therapy in non-invasive methods in chronic hepatitis B cases. In our study, the long-term efficacy of tenofovir and entecavir for oral antiviral agents used in CHD infection and the change in non-invasive markers were evaluated. A total of 171 patients were enrolled, including 112 patients using entecavir and 59 patients using tenofovir. HBV DNA, ALT, AST, HBeAg, Anti-HBe levels were evaluated at baseline and every 12 months for 5 years. At the beginning, the mean age, HBeAg positivity, HBV-DNA level, ALT level were significantly larger in the group using tenofovir. There was no significant difference in HAI values, creatinine, calcium, phosphorus, total bilirubin, ALP, GGT, EGFR, APRI, FORNS index, PAGE-B and FIB-4 scores among the groups. Reducing of APRI, FORNS index, PAGE-B and FIB-4 scores is statistically significant. From the point of view of ALT normalization, it was seen that entecavir was more effective in early terms of treatment in HBeAg (+) patients. But later similar efficiency ratios were provided between the two groups. In HBeAg (-) patients, it seems that entecavir is more effective in the general sense when there is similar activity in the early period of treatment.