Renal kitlelerin karakterizasyonunda ve evrelendirilmesinde dinamik renal bilgisayarlı tomografinin yeri
The efficacy of dynamic renal computed tomography in the characterization and staging of renal masses
  1. Tez No: 484928
  2. Yazar: GURBET YANARATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERAMUZ DEMİR APAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmamızın amacı; böbrek kitlelerinin karakterizasyonunda, Renal Hücreli Karsinom (RHK) alt tiplerinin ayrımında ve preoperatif evrelemesinde dinamik renal Bilgisayarlı Tomografinin (BT) etkinliğini değerlendirmektir. Çalışmamızda, Ocak 2008 ile Aralık 2016 tarihleri arasında renal kitle ön tanısı ile dinamik renal BT tetkiki yapılarak solid veya kistik renal kitle saptanan ve patolojik tanı konulan hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bunun sonucunda çalışma grubunu, 17-86 yaş aralığında, 35'i kadın, 46'sı erkek 81 hastada saptanan 83 renal kitle oluşturmuştur. Kitle karakterizasyonuna yönelik olarak; boyut, yerleşim yeri, büyüme paterni, böbrek parankimi ile arayüz ilişkisi, kalsifikasyon, santral skar, makroskopik yağ, kistik-nekrotik alan varlığı, kistik ise Bosniak tipi, kontrastlanma paterni, kontrastlanma eğrisi gibi bulgular; ayrıca, tümörün toplayıcı sistem ilişkisi, perinefritik alan yayılımı, lokal infiltrasyonu, venöz tutulum gibi evreleme ile ilişkili durumlar değerlendirilmiştir. Ayrıca tümörün patolojik tipi, histolojik derecesi ve evreleme bulguları kaydedilmiştir. İstatistiksel analizde; Mann-Whitney U testi, Spearman ilişki katsayısı ve ROC eğrisi kullanılmıştır. Çalışmada incelenen 83 lezyonun; 73'ü malign, 10'u benign olarak saptanmıştır. En sık izlenen malign lezyon şeffaf RHK (33/83, %40), en sık izlenen benign lezyon ise anjiyomyolipomdur(AML) (5/83, %6). Malign ve benign lezyonlar arasında lezyon boyutu ve kistik-nekrotik alan varlığı açısından anlamlı ilişki bulunmuştur. RHK alt tiplerinin belirlenmesinde ise lezyon kontrastlanma eğrisinin anlamlı olduğu saptanmıştır. Şeffaf RHK'nin daha çok erken boyanma-yıkanma eğrisi gösterdiği, papiller RHK'lerin büyük çoğunluğunun ise anlamlı kontrast tutulumu göstermediği izlenmiştir. Düşük histolojik dereceye sahip RHK'lerin homojen kontrastlandığı dikkati çekmiştir. RHK evrelemesi ile ilgili olarak; perinefritik yağ doku invazyonunun ve tümörün toplayıcı sisteme invazyonundan yola çıkarak renal sinüs yağ dokusuna invazyonunun öngörülebildiği izlenmiştir. Renal kitlelerin tanısında, karakterizasyonunda, RHK evrelemesinde dinamik renal BT yararlı bilgiler sunmakta ve cerrahiye yol göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate the accuracy of dynamic renal Computed Tomography (CT) in characterising renal masses, distinguishing Renal Cell Carcinoma (RCC) subtypes and staging RCC preoperatively. In this study, the patients in whom solid or cystic renal mass was detected by dynamic renal CT between January 2008 and December 2016 were retrospectively evaluated. Among these data, the patients who had a histopathological diagnosis via percutaneous or surgical biopsy were selected. As a result, the study group was composed of 83 renal masses in 81 patients; 35 females, 46 males, aged 17-86 years. For all masses; the size, localization, growth pattern, Bosniak type if cystic, contrast enhancement pattern and curve and the presence of calcification, central scar, macroscopic fat, cystic-necrotic are were evaluated for mass characterisation. In addition; staging related parameters were analysed. Finally, histopathological type, histological grade, pathologically proven perirenal infiltration, pathologically proven renal vein and renal sinus invasion were also recorded. For statistical analysis, Mann-Whitney U test, Spearman correlation coefficient and ROC curve were used. Of the 83 lesions, 73 were malignant and 10 were benign. The most common malignant lesion was clear RCC (33/83, %40), whereas the most common benign lesion was angiomyolipoma (AML) (5/83, %6). In terms of lesion size and the presence of cystic-necrotic area, significant correlation was found between malignant and benign lesions. For the discrimination of RCC subtypes, lesion enhancement curve was found to be significant. It was noted that; clear RCC showed early enhancement and washout curves, the majority of papillary RCCs did not show significant contrast enhancement, the contrast enhancement pattern of RCCs with low histological grade were homogeneous. For RCC staging, it was possible to predict perinephritic adipose tissue invasion and the invasion to the renal sinus adipose tissue. Dynamic renal CT provides useful information in the identification, characterization of renal masses and RCC staging and also in the selection of the most appropriate surgical technique.