Doğum öncesi dönemde verilen eğitimin gebelikte görülen yakınmalar ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of antenatal education on quality of life and complaints during pregnancy
  1. Tez No: 484942
  2. Yazar: SEDA KARAÇAY YIKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVŞEN NAZİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Araştırma, doğum öncesi dönemde verilen eğitimin gebelerde görülen yakınmalar ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma kontrol gruplu yarı deneysel niteliktedir. Araştırma Eylül 2016-Mayıs 2017 tarihleri arasında Adana'da bulunan bir kadın doğum hastanesinin polikliniklerinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini belirtilen tarihler arasında antenatal takip için başvuran ve araştırma katılım kriterlerine uyan 30 deney, 30 kontrol olmak üzere toplam 60 gebe oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında 'Kişisel Bilgi Formu' ve 'Gebelikteki Yakınmalar ve Yaşam Kalitesine Etkisi Ölçeği (GYYKEÖ)' kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, yüzdelik dağılımlar, aritmetik ortalama, standart sapma, Ki-kare testi, Mann-Whitney-U testi ve Wilcoxon testi kullanılmıştır. I.trimesterde deney grubundaki gebelerin GYYKEÖ'den aldıkları toplam puan ortalamasının 85,9±22,6,kontrol grubundaki gebelerin 78,0±25,6 olduğu belirlenmiş ve gruplar arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptanmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
TYhe study was conducted to determine the effect of antenatal education on quality of life and complaints during pregnancy. This study is a quasi-experimental research with a control group. The study was conducted polyclinics of obstetric and gynecologic hospital in Adana between September 2016- May 2017. The research sample consisted of a total of 60 pregnant including 30 intervention group and 30 control group who were admitted to the polyclinic for antenatal care and met the inclusion criteria. Personal Information Form and Scale of Complaints during Pregnancy and their Effects on Quality of Life (SCPEQL) were used for the collection of data. Percentage distribution, averages, standard deviation and chi-square test, Mann-Whitney U test and Wilcoxon test were used for data evaluation. Total average score of SCPEQL of intervention group was determined as 85,9±22,6, total average score of SCPEQL of control group was determined as 78,0±25,6 in I. trimester. The difference among the groups was not statistically significant acording to the SCPEQL in I. trimester (p>0.05). Total average score of SCPEQL of intervention group was determined as 46,2±21,1, total average score of SCPEQL of control group was determined as 99,8±21,6 in II. trimester. Total average score of SCPEQL of intervention group was determined as 43,5±16,4, total average score of SCPEQL of control group was determined as 108,0±16,8 in III. trimester. The difference among the groups was statistically significant acording to the SCPEQL in II. and III.