Serebral palsili çocukların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of children with cerebral palsy
  1. Tez No: 791979
  2. Yazar: KADİR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SAMİ GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, Ocak 2010 ile Aralık 2021 yılları arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi çocuk nörolojisi polikliniğine başvuran, serebral palsi (SP) tanısı ile takip edilmiş 457 hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi. Vakalar demografik özellikleri, etyolojileri, laboratuvar sonuçları, görüntüleme bulguları, klinik özellikleri, eşlik eden problemleri, uygulanan tedavileri açısından incelendi. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 8,64±4,30 yıl (min:2 yıl-max:17 yıl) olup hastaların %62,1'i erkek (n=284) ve %37,9'u kız (n=173) idi. Doksan dört (%20,7) hasta 4000 gr olarak doğmuştu. İki yüz kırk altı (%54,2) hasta preterm, 201 (%44,3) hasta term, yedi (%1,5) hasta posttermdi. Üç hastanın doğum ile ilgili özellikleri bilinmediği için değerlendirmeye dahil edilmedi. Hastaların klinik tiplerini sınıflandırdığımızda; %37'si (n=169) spastik kuadriplejik, %22,1'i (n=101) spastik diplejik, %36,1'i (n=165) spastik hemiplejik, %2,4'ü (n=11) ataksik, %1,3'ü (n=6) distonik, %1,1'i (n=5) koreatetoid tip olarak sınıflandırıldı. İşlevsel sınıflamada ise kaba motor işlevsel sınıflama sistemi (KMİSS) seviyeleri; %7,9 (n=36) seviye 1, %29,8 (n=136) seviye 2, %8,3 (n=38) seviye 3, %23,4 (n=107) seviye 4, %30,6 (n=140) seviye 5 idi. İnce motor işlev sınıflama sistemi (İMİSS) seviyeleri; %16,6 (n=76) seviye 1, %31,9 (146) seviye 2, %13,6 (n=62) seviye 3, %12,3 (n=56) seviye 4, %25,6 (n=117) seviye 5 idi. v Olguların etyolojik dağılımı; %66,7'si (n=305) natal dönemde, %14,7'si (n=67) postnatal dönemde, %14,2'si (n=65) prenatal dönemdeydi. Olguların %4,4'ünde (n=20) ise etyoloji bilinmiyordu. Etyolojik faktörlerin dağılımı; %28,2 (n=129) prematürite, %21 (n=96) zor doğum, %7 (n=32) prematürite ve intrakraniyal kanama idi. Prenatal dönemde hastaların %43,8'inde (n=200) herhangi bir risk faktörü öyküsü vardı. Bu 200 hastanın risk faktörleri arasında; en sık %21 (n=42) oranında preeklampsi, ikinci en sık %17,5 (n=35) oranında erken doğum eylemi idi. En sık görülen oromotor disfonksiyon %25,8 (n=118) salya akması, ikinci en sık %13,8 (n=63) yutma güçlüğü idi. Ekstremitelerde kontraktür 120 (%26,3) hastada, skolyoz 78 (%17,1) hastada vardı. Şaşılık 154 hastada (%33) vardı. SP tipleri ile şaşılık arasında istatistiksel anlamlı fark yoktu (p=0,641). Yüz yetmiş sekiz (%39) hasta normal bir şekilde yürümekteydi. Yürüme bozuklukları; en sık %17,7 (n=81) oraklama, ikinci en sık %11,6 (n=53) geniş tabanlı yürüme şeklinde idi. Hastaların %48,1'inde (n=220) epilepsi vardı. Epilepsisi olan 124 hasta (%56,4) spastik kuadriplejik tipte idi.
Özet (Çeviri)
In this study, the files of 457 patients with cerebral palsy (CP) who applied to Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty pediatric neurology outpatient clinic between January 2010 and December 2021 were reviewed retrospectively. The cases were analyzed in terms of demographic characteristics, etiology, laboratory results, imaging findings, clinical features, accompanying problems, and treatments. The mean age of the patients included in the study was 8.64±4.30 (min:2-max:17) years, and 62.1% (n=284) of the patients were male and 37.9% (n=173) were female. 94 (20.7%) patients were born 4000 g. 246 (54.2%) patients were preterm, 201 (44.3%) patients were term, 7 (1.5%) patients were postterm. Three patients were excluded from the evaluation because their birth characteristics were unknown. When we classify the clinical types of the patients; 37% (n=169) were spastic quadriplegic, 22.1% (n=101) were spastic diplegic, 36.1% (n=165) were spastic hemiplegic, 2.4% (n=11) ) were ataxic, 1.3% (n=6) were dystonic, and 1.1% (n=5) were classified as choreathetoid type. In functional classification, gross motor functional classification system (GMFCS) levels; 7.9% (n=36) level 1, 29.8% (n=136) level 2, 8.3% (n=38) level 3, 23.4% (n=107) level 4, 30% .6 (n=140) was level 5. Manual abilities viii classification system, (MACS) levels; 16.6% (n=76) level 1, 31.9% (146) level 2, 13.6% (n=62) level 3, 12.3% (n=56) level 4, 25.6% (n=117) was level 5. Etiological distribution of cases; 66.7% (n=305) were in the natal period, 14.7% (n=67) were in the postnatal period, and 14.2% (n=65) were in the prenatal period. The etiology was unknown in 4.4% (n=20) of the cases. Distribution of etiological factors; 28.2% (n=129) prematurity, 21% (n=96) difficult delivery, 7% (n=32) prematurity and intracranial hemorrhage. In the prenatal period, 43.8% of the patients (n=200) had a history of any risk factor. Among the risk factors of these 200 patients; preeclampsia was the most common 21% (n=42) and preterm labor was the second most common 17.5% (n=35). The most common oromotor dysfunction was drooling in 25.8% (n=18), and swallowing difficulty was the second most common in 13.8% (n=63). Contracture of the extremities was present in 120 (26.3%) patients, and scoliosis in 78 (17.1%) patients. Strabismus was present in 154 (33%) patients. There was no statistically significant difference between CP types and strabismus (p=0.641). One hundred and seventy-eight (39%) patients were walking normally. Gait disturbances; sickling was the most common 17.7% (n=81) and wide-base walking was the second most common 11.6% (n=53). Epilepsy was present in 48.1% of the patients (n=220). One hundred and twenty four patients (56.4%) with epilepsy were in the spastic quadriplegic type.