Gebelik boyunca rutin ultrason muayenelerinde ebeveynlerin beklentilerinin, deneyimlerinin ve tepkilerinin değerlendirilmesi ve PEER-U ölçeğinin geçerlik güvenirliği
Evaluating of parents' expectations, experiences and reactions to routine ultrasound examinations during pregnancy and validity reliability of PEER-U (the scales parents' expectations, experiences and reactions to routine ultrasound examination) scale
- Tez No: 484949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE GÖKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Doğum öncesi bakım gebelik, doğum ve doğum sonu dönemde oluşabilecek riskleri ortadan kaldırarak ya da azaltarak anne ve bebeğe güvenli bir ortam hazırlamayı hedeflemektedir. Ultrason doğum öncesi izlemlerde en sık kullanılan muayene yöntemlerinden birisidir. Araştırma“Gebelik Boyunca Rutin Ultrason Muayenelerinde Ebeveynlerin Beklentilerinin, Deneyimlerinin ve Tepkilerinin Değerlendirilmesi Ölçeği'ni (PEER-U)”Türkçe'ye uyarlayarak geçerlik ve güvenirliğini test etmek amacıyla metodolojik olarak yapılmıştır. Bu araştırma; 01/01/2016–30/04/2016 tarihleri arasında özel bir hastanenin gebe polikliniklerinde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini bu tarihlerde hastanenin gebe polikliniklerine başvuran ebeveynler; örneklemini ise ilgili tarihlerde hastanenin gebe polikliniğine başvuran, ilk gebelik/babalık deneyimi olan, gebeliğin ikinci trimesterinde bulunan, ultrason sonrası normal bulgulara sahip ve iletişim güçlüğü bulunmayan toplam 436 ebeveyn oluşturmuştur. Geçerlik analizinde dil, kapsam, yapı; eş zaman, güvenirlik analizinde iç tutarlılık testleri yapılmıştır. PEER-U Ölçeğinin dil geçerliği analizinde grup çeviri ve geri çeviri teknikleri kullanılmış, daha sonra uzman önerileri doğrultusunda gerekli düzeltmeler yapılarak kapsam geçerliği sağlanmıştır. Ölçeğin yapı geçerliğinde açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri kullanılmıştır. PEER-U Ölçeği yapı geçerliği analizi sonrasında ultrason öncesi 6 alt boyut ve 21 maddeye; ultrason sonrası 5 alt boyut ve 21 maddeye dönüştürülmüştür. Açıklayıcı faktör analizi sonrasında ölçeğin açıklayanan varyans yüzdeleri yeterli; doğrulayıcı faktör analizi sonrasında ölçeğin uyum indeksleri uygun aralıkta bulunmuştur. İç tutarlılık analizinde ölçek maddelerinin madde toplam puan korelasyonları yeterli ve ultrason öncesi ölçeğin Cronbach alpha katsayısı 0,65; ultrason sonrası ölçeğin Cronbach alphası 0,89 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak; PEER-U Ölçeğinin Türkçe formunun Türk toplumu için geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Antenatal care aims to prepare secure conditions for mother and infant by partly reducing or completely eliminating the risks which may occur during the pregnancy, birth and after birth. Ultrasound is one of the most common used examination methods in antenatal monitoring. In this study PEER-U scale -which has been developed to measure expectations, experiences and reactions of parents through routine pregnancy ultrasound examinations- is adapted to Turkish Language and it is aimed to determine its validity and reliability methodically. This study was performed in a private hospital's pregnancy policlinics from 01/01/2016 to 30/04/2016. Its universe consisted of parents who come for pregnancy polyclinics in the private hospital. The sample was consisted of 436 parents who participated in the study willingly, first pregnancy / paternity experience, second trimester of pregnancy, normal findings after ultrasonography, and no communication difficulty. Validity and reliability analysis of the scale was used language, content, construct, parallel form validity and Cronbach's alpha coefficient. The language validity of the PEER-U Scale was provided with the group and back translation and then the content validity was provided by making the required corrections in line with the expert recommendations. Explanatory factor analysis and confirmatory factor analysis were performed to determine the construct validity of the PEER-U Scale. After validity analysis of PEER-U Scale, before-ultrasound scale was converted into 6 sub-dimensions and 21 items; after-ultrasound scale was converted into 5 sub-dimensions and 21 items. After explanatory factor analysis, the percentage of variance describing the scale is sufficient; The fit indixes of the scale were found in the appropriate range after confirmatory factor analysis. Internal consistency analyses, it was determined that the total score correlations of items were sufficient; the total Cronbach's alpha coefficient of the before-ultrasound scale was found 0,65, Cronbach's alpha coefficient of the after-ultrasound was found 0,89. As a consequence, the Turkish form of PEER-U Scale was determined to be a valid and reliable measurement instrument for Turkish society.