İnfertil bireylerin kaygılarının sosyal destek algısı ve evlilik uyumu açısından incelenmesi
Examination of the concern of infertile individuals in terms of social support perception and martial adjustment
  1. Tez No: 484948
  2. Yazar: AYŞE ŞENOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN ALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Psikoloji, Obstetrics and Gynecology, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnfertilite, bireylerin duygusal durumlarını, sosyal yaşamlarını ve evlilik ilişkilerini olumsuz etkileyebilmektedir. Araştırma infertil bireylerin kaygılarının, sosyal destek algısı ve evlilik uyumu açısından incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma 10 Ekim 2016–14 Nisan 2017 tarihleri arasında özel bir hastanenin tüp bebek merkezinde ve bir üniversite hastanesinin infertilite polikliniğinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, araştırmaya katılmayı kabul eden 184 kadın ve 77 erkek olmak üzere toplam 261 infertil birey oluşturmuştur. Veriler, Birey Tanıtım Formu, Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği STAI I-II, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Evlilik Uyumu Ölçeği formları doldurularak elde edilmiştir. Araştırmada kadınların yaş ortalaması 32.16±6.98, erkeklerin yaş ortalaması 33.56±6.79, ortalama evlilik süresi 5.93±4.937 yıl ve infertilite süresi 4.49±3.861 yıldır. Kadınların %30.3'ü, erkeklerinin %31.1'i üniversite mezunudur. Katılımcıların % 70.1'inin gelirinin orta düzey olduğu, %75.1'nin kentte yaşadığı, katılımcıların %37.6'sının infertilite nedeni açıklanamayan infertilite olduğu bulunmuştur. Katılımcıların Durumluk Kaygı Ölçeğinden aldıkları toplam puan ortalaması 38.62±11.64, Sürekli Kaygı Ölçeği'nden aldıkları toplam puan ortalaması 44.96±8.44, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği'nden aldıkları toplam puan ortalaması puanı 54.23±20.99, Evlilik Uyum Ölçeği'nden aldıkları toplam puan ortalaması 46.2±8.92 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Infertility may negatively affect the emotional states, social lives and marital relationships of individuals. The study was conducted as a descriptive study to examine the concerns of infertile individuals in terms of perceived social support and marital adjustment. The study was carried out between 10 October 2016 and 14 April 2017 in the in vitro fertility clinic of a private hospital and in the infertility clinic of a university hospital. The research sample consisted of total of 261 infertile individuals including 184 female and 77 male, agreed to participate in the study. Data were collected by filling out Individual Recognition Form, State and Trait Anxiety Inventory STA I-II, Multidimensional Scale of Perceived Social Support and Marital Adjustment Scale. The average age of the women was 32.16 ± 6.98, the average age of the men was 33.56 ± 6.79, average marriage duration of participant was 5.93 ± 4.937 years and the average infertility duration of participant was 4.49 ± 3.861 years in the study. 30.3% of women and 31.1% of men were graduated from a universty. It was found that 70.1% of the participants had moderate income, 75.1% lived in the city and 37.6% of participant's infertility reason were unexplained infertility. The total score of the participants' State Anxiety Inventory was 38.62 ± 11.64, Trait Anxiety Inventory was 44.96 ± 8.44, Multidimensional Scale of Perceived Social Support was 54.23 ± 20.99, Marital Adjustment Scale was 46.2 ± 8.92.