Sıçanlarda prolaktin ile infertilite arasındaki ilişkinin, hipotalamus hücrelerindeki kiss1, kiss1 reseptör, nörokinin, nörokinin reseptör genleri ekspresyon düzeylerinin real time PCR
Study of the relationship between prolactin and infertility by measuring the expression levels of kiss1, kiss 1 receptor, neurokinin, neurokinin receptor genes in rat hypothalamus cells through real time PCR
- Tez No: 484963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BERTAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Hipofizden salınan ve süt üretiminde rol alan prolaktin hormonu (PRL) polipeptit yapıda bir hormondur. Prolaktin metabolizma ve üreme gibi fizyolojik olaylarda rol almaktadır. Prolaktinin kan değerinin yükselmesi çeşitli bozukluklara yol açmaktadır. Bunlardan en önemlileri amenore/galaktore ve ovulasyonun bozulmasıdır. Ovulasyonun bozulması ciddi bir problemdir ve infertilite sorununa yol açabilmektedir. Ovulasyon hormon ve nöropeptid adı verilen biyolojik maddeler ile kontrol edilmektedir. Ovulasyonun kontrolünde görev aldığı düşünülen nöropeptidler arasında Kisspeptin ve Nörokininler de yer almaktadır. Kisspeptin'ler hipotalamusun nöronal populasyonlarında ayrı olarak eksprese edilen KISS1 geninde şifrelenmiş bir nöropeptit ailesidir. Pubertenin zamanlanması ve fertilitede anahtar rol oynamaktadırlar. Bu olaylarda etkili olduğu düşünülen diğer bir nöropeptid de Nörokinin B (NKB)' dir. Yapılan nöroanatomik çalışmalarda NKB'nin özellikle hipotalamik nöronlarda sentezlendiği gösterilmiştir. NKB'nin KISS1 ile benzer anatomik yerleşime sahip olması dolaylı olarak KISS1 sentezinde etkili olabileceği görüşünü öne sürmektedir. NKB ve KISS1' in puberte ve üremede etkili olan hormonlar ile etkileşim içinde olabilecekleri düşünülmektedir. Prolaktin yüksekliği ile infertilite arasındaki ilişkinin Kisspeptin ve NKB ekspresyonu ile bağlantılı olduğunu düşünmekteyiz. Bu yüzden çalışmamızda, ilgili genlerin insan ile sıçan arasında yüksek homoloji göstermesi nedeniyle, sıçanların kan prolaktin değerlerini yükselterek; Kiss1, Kiss1 Reseptör, Nörokinin, Nörokinin Reseptör genlerinin ekspresyon düzeyleri ile infertilite arasındaki ilişkiyi inceledik.
Özet (Çeviri)
Study of The Relationship Between Prolactin and Infertility by Measuring the expression Levels of Kiss1, Kiss 1 Receptor, Neurokinin, Neurokinin Receptor Genes in Rat Hypothalamus Cells Through Real Time PCR Prolactin hormone, which is secreted from the hypophysis and plays role in production of milk, has a polypeptide structure. Prolactin plays role in physiological situation such as metabolism and reproductivity. Increase in prolactin blood level leads to various disorders. The most important disorders of these are amenore/galactore and anovulation. Anovulation is a critical problem and gives rise to infertility. The ovulation can be controlled by hormones and biological substances called neuropeptide.It has been considered that kisspeptin and neurokinins amoung neuropeptides are involved in control of the ovulation. Kisspeptins, codded by Kiss1 gene separately expressed in neuronal populations of hypothalamus, are neuropeptide families. They play in roles timing of puberty and fertility. Furthermore, the other neuropeptide which has been thought effective in these situations is Neurokinin B (NKB). In recent neuroanatomic studies, it has been shown that NKB is synthesized in particularly hypotalamic neurons and arcuate nucleus which responses to sexual steroids. So it has been put forward that NKB affect sindirectly KISS1 synthesis due to presence of NKB in this region. It has been thought that NKB and KISS1 interact with hormones involved in puberty and reproductivity. We think that association between height of prolactin and infertility are relation of expression of kisspeptin and NKB. Therefore, in our study we investigated association between Kiss1, Kiss1 receptor, neurokinin and neurokinin receptor and infertiliy by increasing in blood prolactin level in rats due to high homology between human and rat.