Agomelatin ve selenyum, deneysel iskemi reperfüzyon hasarlı rat testis modelini nasıl etkiler?
How do agomelatine and selenium affect the experimental ischemia reperfusion injured rat testicular model?
- Tez No: 805822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFİKARE IŞIK SOLAK GÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Agomelatin, literatürde antioksidatif, antiinflamatuar, antiapoptotik ve düz kaslarda miyorelaksan etkileri olduğu bildirilen bir melatonerjik reseptör analoğudur. Selenyum ise çok uzun zamandır antioksidan enzim aktivitesini arttırdığı kanıtlanmış olan, organizma için önemli bir eser elementtir. İskemi Reperfüzyon (İR) hasarı, doku ve organ düzeyinde geri dönüşü olmayan ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu çalışmanın amacı, agomelatinin tek başına ve selenyumla birlikte testiküler İR hasarına karşı olası etkilerini araştırmaktır. 40 adet erkek rat randomize 5 gruba ayrılmıştır (n=8): Sham Operasyon (ShamOp), Agomelatin Kontrol (AgoK), İskemi Reperfüzyon (İR), Agomelatin + İskemi Reperfüzyon (AgoİR), Agomelatin + Selenyum + İskemi Reperfüzyon (AgoSeİR). ShamOp, sağlıklı grup; İR, hasar grubu; AgoK, proflaktik tedavi grubu; AgoİR ve AgoSeİR ise proflaktik tedavi + hasar grubudur. Agomelatin (20 mg/kg) ve selenyum (1,5 mg/kg), 1 mililitre (ml) distile su içerisinde vortekste karıştırılarak çözdürülmüş ve tedavi içeren tüm gruplara arka arkaya 14 gün boyunca intraperitoneal (i.p.) enjeksiyonla verilmiştir. İR hasarı, intramüsküler ketamin-xylazin (75 mg/kg-8 mg/kg) anestezisi altında, 720o cerrahi torsiyon (4 saat) / detrorsiyon (24 saat) uygulamasıyla indüklenmiştir. Histopatolojik incelemeler sol taraf testisler kullanılarak, Modifiye Johnsen Skorlaması ile yapılmıştır. Fizyolojik incelemeler ise sağ taraf testisler kullanılarak izole organ banyosu sisteminde gerçekleştirilmiştir. Histopatolojik verilerimizin istatistiksel analizine göre gruplarımız arasında anlamlı farklılıklar bulunmaktadır. Modifiye Johnsen skorları, AgoİR ve AgoSeİR gruplarında İR grubuna göre anlamlı düzeyde yükselmişti (p0.05). Johnsen skoru ShamOp grubunda, AgoİR ve AgoSeİR gruplarından daha yüksekti. Ancak aradaki farklılık AgoİR grubunda anlamlıyken (p0.05). Bununla birlikte, ShamOp grubu, AgoK grubuyla anlamlı bir farklılık göstermedi (p>0.05). Son olarak AgoK ve ShamOp grubları İR grubuna göre anlamlı düzeyde Johnsen skorlarına sahipti (p0.05). Ancak genlik parametrelerini grup içi zaman değerleri üzerinden analiz ettiğimizde AgoK, İR ve AgoİR gruplarında anlamlı azalmalar olduğunu belirledik (p0.05).
Özet (Çeviri)
Agomelatine is a melatonergic receptor analog that has been shown to be antioxidative, anti-inflammatory and anti-apoptotic in the literature, and myorelaxant effects on smooth muscles, although there are few studies demonstrating. Selenium is an important trace element for our organism, which has been proven to increase antioxidant enzyme activity for a very long time. Ischemia-Reperfusion (IR) injury can cause serious irreversible health problems at the tissue and organ level. The aim of this study is to investigate the possible effects of agomelatine alone and in combination with selenium against testicular IR injury. 40 male rats were randomly divided into 5 groups (n=8): Sham Operation (ShamOp), Agomelatine Control (AgoC), Ischemia-Reperfusion (IR), Agomelatine + Ischemia-Reperfusion (AgoIR), Agomelatine + Selenium + Ischemia-Reperfusion (AgoSeIR). ShamOp is healthy group; IR is injury group; AgoK is prophylactic treatment group; AgoIR and AgoSeIR are prophylactic treatment + injury groups. Agomelatine (20 mg/kg) and selenium (1.5 mg/kg) were dissolved in 1 milliliter (ml) of distilled water by mixing in the vortex and given to all treatment-containing groups by intraperitoneal (i.p.) injection for 14 consecutive days. IR injury was induced by intramuscular ketamine-xylazine (75 mg/kg-8 mg/kg) anesthesia under 720° surgical torsion (4 hours)/detrosion (24 hours). Histopathological examinations were performed with the Modified Johnsen Score using left-sided testicles. Physiological examinations were performed in an isolated organ bath system using right-sided testicles. According to the statistical analysis of our histopathological data, our groups have significant differences. Modified Johnsen scores were significantly higher in the AgoIR and AgoSeIR groups compared to the IR group (p0.05). The Johnsen score was higher in the ShamOp group than in the AgoIR and AgoSeIR groups. However, the difference was significant in the AgoIR group (p0.05). However, the ShamOp group did not differ significantly from the AgoC group (p>0.05). Finally, the AgoC and ShamOp groups had significant Johnsen scores compared to the IR group (p0.05) based on the statistical analysis of our isolated organ bath data. However, when we analyzed the amplitude parameters over the within-group time values, we determined that there were significant decreases in the AgoC, IR and AgoIR groups (p0.05).