Dört farklı ortodontik mini vidanın yerleştirme torku ve stabilite değerlerinin karşılaştırılması
The comparison of insertion torque and stability values of four different orthodontic mini-screws
- Tez No: 484979
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERDAR TOROĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu in-vitro çalışmanın amacı, dört farklı boyutta ve iki farklı yerleştirme açısı ile yerleştirilen mini vidaların, iki farklı yönde uygulanan kuvvetler karşısında, yerleştirme torku değerleri ile kuvvet direnci değerlerini analiz etmek ve stabilitelerini karşılaştırmaktır. Çalışmada dört farklı boyutta (1.6x8, 1.6x10, 2.0x8, 2.0x10), iki farklı yerleştirme açısında (70 ve 90 derece) ve her grupta 20 adet olacak şekilde toplam 160 adet ortodontik mini vida sığır kalça kemiğine yerleştirilmiştir. Tüm mini vidaların yerleştirme sırasında tork ölçer tornavida (Checkline TSD 50, USA) ile maksimum yerleştirme tork değerleri ölçülmüştür. Daha sonra Testometric (M500, 25kN; Testometric, Rochdale, Lancashire, İngiltere ) test cihazı ile mini vida uzun eksenine dik ve 70 derece kuvvet uygulanarak, 1,5 mm yer değiştirene kadar gösterdikleri direnç değerleri ölçülmüş ve kaydedilmiştir. Gruplar arası maksimum yerleştirme tork değerleri ve kuvvet direnci değerleri ölçülüp karşılaştırılmıştır. Veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purposes of this in-vitro study were to analyze and to compare the insertion torque and stability values of four different sizes of orthodontic mini-screws with two different insertion angles. In this study, a total of 160 mini-screws, including 20 mini-screws in each group, with four different sizes (1.6x8, 1.6x10, 2.0x8, 2.0x10) and two different insertion angles (70 and 90 degree) were inserted into the ilium bone segments of bovine. During placement, maximum insertion torque values of all mini-screws were measured with the use of a torque screw driver (Checkline TSD 50, USA). Then, mini-screws placed at two different angles of 70 degree and 90 degree to force applications in two different directions through a lateral displacement of 1.5 mm of the mini-screw using the Testometric (M500, 25kN; Testometric, Rochdale, Lancashire, England) test machine and force resistance values were measured and recorded until 1.5 mm displacement occured. The maximum insertion torque and force resistance values of all groups were recorded and compared. The data were analyzed with SPSS 17 program. Maximum insertion torque and force resistance values of mini-screws inserted at the angle of 70 degree were significantly higher than maximum insertion torque and force resistance values of mini-screws inserted at the angle of 90 degree (p˂0.001). The results of this study revealed that, the diameter, length and insertion angle of mini-screws have significant effect on the maximum insertion torque and force resistance values. The effects of diameter and angle on the stability of mini-screws are greater than the effects of the length