Ortodontide ankraj amaçlı kullanılan mini vidaların tekrar kullanılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of mini screws reusability used for anchorage in orthodontics
- Tez No: 388448
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK DORUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmamızın amacı; ortodontide ankraj amaçlı kullanılan dört farklı mini vidanın tekrar kullanım sonrası yüzey karakteristiğini ve stabilitesini değerlendirmektir. Çalışmamız, yaşları 6 ay olan, 3-3,5 kg ağırlığında 12 adet erkek Beyaz Yeni Zelenda tavşanı üzerinde yürütülmüştür. Her tavşan birden on ikiye kadar numaralandırılmıştır. Çalışmamızda, 1,6 mm çapında, 8 mm uzunluğunda, toplam 48 adet self-drilling Titanyum-Alüminyum-Vanadyum (Ti6Al4Va) alaşımı dört farklı marka ortodontik mini vida kullanılmıştır. Vidalar, her bacağa iki adet olacak şekilde ve uzun aksları birbirine paralel, eksternal tibial kortekse dik, monokortikal olarak yerleştirilmiştir. Vidaların yerleştirme ve çıkarma tork değerleri portatif dijital tork ölçme cihazı ile ölçülmüştür. Vidalara yerleştirildikleri anda iki vida arasına yerleştirilen nikel-titanyum coil springler ile 150 g kuvvet uygulanmıştır. Birinci aşamada bir aylık kuvvet uygulama dönemi sonrasında vidalar çıkarılmış ve yüzey karakteristiğindeki değişimler taramalı elektron mikroskobu ile değerlendirilmiştir. İkinci aşamada, daha önce kullanılan vidalar sterilize edilip aynı numaralı tavşanlara aynı yöntemle yerleştirilerek birinci aşamadaki işlemler tekrarlanmıştır. Kullandığımız tüm vidalar iki aşamada da yerleştirildikleri anda kabul edilebilir bir stabilite göstermiş ve herhangi bir mobilite bulgusu gözlenmemiştir. Yerleştirilmelerini takiben kuvvet uygulanan dört farklı mini vidanın tekrar kullanımı ile yüzey karakteristiğinde olumsuz bir etkilenme görülmemiştir. Birinci ve ikinci aşama sonrası vidaların yeterli stabilite değerlerine sahip olduğu tespit edilmiş ancak maksimum yerleştirme ve çıkarma tork değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the success rate and reusability of 4 different mini screws used as orthodontic anchorage and investigate the surface characteristics and stability. Twelve 6-month-old male New Zealand white rabbits, weighing 3,0 to 3,5 kg, were used in this study. Each rabbit was numbered from one to twelve. A total of 48 self-drilling orthodontic mini-screws made of Ti6Al4V alloy with a diameter of 1,6 mm and length of 8 mm and produced by four different manufacturers were used. The mini screws were threaded at the first cortex of the fibula with their longitudinal axes parallel to each other and perpendicular to the external cortical tibia (without reaching the second cortex). The measurement of the initial and removal torque values were done by a digital portable torque gauge. Mini screws in the experimental groups were loaded with a nickel-titanium closed-coil spring between two miniscrews with 150 g of force. In the first phase, after the one month force application period the screws removed and changes in surface characteristics was evaluated by scanning electron microscope. Subsequently, mini screws were sterilized. In the second phase, previously used screws were inserted the same number rabbits and the process was repeated as in the first phase. All mini screws had acceptable clinical primary stability at the time of insertion and there were no signs of mobility. As a result; there were no adverse effects in the reuse of the 4 different trademark orthodontic mini screws surface which were applied immediate force. After the first and second phase, mini screws had adequate stability values but statistically significant differences were found in torque values.