Kateter örneklerinden izole edilen staphylococcus suşlarında biyofilm oluşumunun, antibiyotiklerin biyofilmler üzerine etkisinin ve meca geninin araştırılması
Investigation of biofilm formation, effect of antibiotics on biofilms and the meca gene in staphylococcus strains isolated from catheter samples
  1. Tez No: 484980
  2. Yazar: YAĞMUR EKENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKGÜN YAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Hastanelerde sıklıkla kullanılan kateterlerin en önemli komplikasyonu, enfeksiyonların gelişme riskidir. Kateter kaynaklı enfeksiyonlarının en sık nedenlerinden olan stafilokoklar biyofilm oluşturabilme potansiyelleri ile kateter üzerindeki kolonizasyonlarını sağlarken, aynı zamanda konak savunmasından ve antibiyotiklerden de korunmaktadırlar. Çalışmamızda Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı hastane merkez laboratuvarına gönderilen kateter örneklerinden izole edilen 62 Staphylococcus suşunun biyofilm oluşturma özellikleri, antibiyotiklerin biyofilmler üzerine etkisi ve metisilin direncinden sorumlu mecA geninin araştırılması amaçlanmıştır. İzolatların antibiyotik duyarlılık testleri Vitek2 compact sistemle çalışılmış, oksasilin, vankomisin ve daptomisin MİK değerleri sıvı mikrodilüsyon testiyle belirlenmiştir. Suşların biyofilm özellikleri ve Minimum Biyofilm Eradike edici Konsatrasyon (MBEK) değerleri mikroplak yöntemi ile belirlenmiştir. Çalışmamız sonucunda suşların oksasilin, vankomisin ve daptomisinin MİK50 ve MİK90 değerleri sırasıyla 32/>128, 1/2 ve 0,25/1 μg/ml olarak belirlenmiştir. 62 stafilokok suşunun 34 (%54,8) biyofilm pozitif (BP) olarak saptanmıştır. BP suşların %23,5'i zayıf (+), %32,4'ü orta (++) ve %44,1'i güçlü (+++) biyofilm özelliği göstermiştir. Oksasilin, vankomisin ve daptomisinin MBEK50 ve MBEK90 değerleri sırasıyla 64 />128, 128 />128 ve 4/>32 μg/ml olarak belirlenmiştir. Suşlardaki mecA geni varlığı Real-time PCR yöntemiyle araştırılmıştır. Suşların %90,3'nün mecA geni taşıdığı saptanmıştır. Çalışmamızdaki bulguların biyofilm enfeksiyonlarını anlamada ve tedavisinin daha akılcı yönlendirilmesinde yol gösterici olacağı düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The most important complication of frequently used catheters in hospitals is the risk of developing infections. Staphylococci which are one of the most common causes of catheter-related infections, are able to colonize catheters by their biofilm-forming potential, also protecting them from host defense and antibiotics. In our study, 62 Staphylococcus strains, isolated from the catheter samples sent to Balcalı Hospital Central Laboratory of Çukurova University Faculty of Medicine were aimed to investigate the biofilm forming properties, the effect of antibiotics on biofilms and the mecA gene responsible for methicillin resistance. Antibiotic susceptibility tests of isolates were performed with the Vitek2 compact system, and oxacillin, vancomycin and daptomycin MIC values were determined by broth microdilution test. Biofilm properties and Minimum Biofilm Eradication Concentration (MBEC) values of strains were determined by microplate method. As a result of our study, MIC50 and MIC90 values of oxacillin, vancomycin and daptomycin were determined as 32 /> 128, 1/2 and 0.25 /1 μg/ml respectively. . Of the 62 staphylococci, 34 (54.8%) were determined biofilm positive (BP). 23.5% of BP strains showed weak (+), 32.4% moderate (++) and 44.1% strong (+++) biofilm properties. The MBEC50 and MBEC90 values of oxacillin, vancomycin and daptomycin were determined as 64 /> 128, 128/128 and 4 />32 μg/ml respectively. The presence of the mecA gene in the strains was investigated by Real-time PCR method. 90.3% of the strains were determined as carrier of the MecA gene. It was thought that findings of our study may guide understanding biofilm infections and more rational orientation of treatment.