Universidad Complutense de Madrid ile İstanbul Üniversitesi'ndeki Bilgi ve Belge Yönetimi eğitimi: Karşılaştırmalı bir analiz
Information and Records Management education in Istanbul University and Complutense University of Madrid: A comparative analysis
- Tez No: 484981
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET HANEFİ KUTLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Eğitim ve Öğretim, Information and Records Management, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bilgi ve belge yönetimi eğitimi, dünyada farklı isimler altında çeşitli üniversitelerde verilmektedir. Bu çalışmada İstanbul Üniversitesi ve Universidad Complutense de Madrid'deki Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümlerinin eğitimleri incelenmiştir. Bu eğitimin İstanbul Üniversitesi'ndeki kapsamı ve sınırlarının daha iyi görülebilmesi ve karşılaştırılabilmesi amacıyla, Universidad Complutense de Madrid'deki Departamento de Biblioteconomía y Documentación (Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü)'nün eğitimi incelenmiş ve ortaya konulmuştur. İspanya ve Türkiye'deki Bilgi ve Belge Yönetimi eğitiminin tarihi ile ilgili bilgi verilmiştir. İki bölümün tarihçesi, lisans ve lisansüstü ders planları ve içerikleri ve de karşılaştırmalı analizi tezin genel hatlarını oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında, İspanya'nın başkenti Madrid'e gidilip, Departamento de Biblioteconomía y Documentación (Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü) gözlemleme tekniğiyle yerinde incelenmiştir. Bölümün bağlı bulunduğu fakülte kütüphanesi kaynaklarından faydalanılmış ve bilgi ve kaynak tarama yöntemleri kullanılmıştır. İki bölümün lisans ve lisansüstü ders programlarında yoğunlaştıkları konular incelenmiş ve edinilen bilgilerin karşılaştırmalı analizi gerçekleştirilmiştir. İki bölümün geliştirmesi gereken noktalar üzerine çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümleri ve mezunlarının gelecek yıllarda üzerine düşen yeni rolleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Information and records management education is given in various universities under different names in the world. This study examined the education of Information and Records Management Departments in Istanbul University and Universidad Complutense de Madrid. In order to better understand and compare the scope and boundaries of this education at Istanbul University, the education of Departamento de Biblioteconomía y Documentación (Department of Information and Records Management) in Universidad Complutense de Madrid were examined. Information provided on the history of Information and records management training in Spain and Turkey. The two departments' history, undergraduate and postgraduate course plans and content, and the comparative analysis constitute the outline of the thesis. Within the scope of the research, Departamento de Biblioteconomía y Documentación (Department of Information and Records Management) was visited in Madrid and examined on site by the observation technique. The faculty library resources to which the department belongs were used and information and resource screening methods were used. The topics that the two departments concentrated in undergraduate and graduate curricula were examined and a comparative analysis was conducted on the information obtained. Various suggestions have been made on the points that need to be developed by the two departments. Evaluations were made about the new roles of the Information and Records Management Departments and it's graduates for future.