Tarımsal arazi satış fiyatını etkileyen faktörlerin analizi: Manisa ili Kırkağaç ilçesi örneği
Analysis of factors affecting agricultural land sales prices in Kirkagac county of Manisa province
- Tez No: 484985
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı, Manisa'nın Kırkağaç ilçesinde tarla arazilerinin satış fiyatını etkileyen faktörleri araştırmaktır. Bu çerçevede, satış fiyatı üzerine daha iyi bilgi sağlamak ve arazinin bireysel karakteristiklerinin katkısını ölçmek, bu değerleri etkileyen faktörleri tahmin etmek ve tanımlamaktır. Hedonik fiyat modelinde parsel endeksi, parsel genişliği, nüfus, gayrisafi üretim değeri ve parselin sulanma durumu karakteristik katsayılarının arazi satış fiyatı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Satış fiyatındaki değişmelerin %75'inin hedonik fiyat modeline dâhil edilen bu değişkenler tarafından açıklandığını göstermektedir. Nüfus katsayısı, yerleşim yerindeki nüfusun %1 arttığında parsel fiyatının %0,46 arttığını göstermektedir. Diğer ifadeyle, yerleşim büyüklüğünün arazi talebini arttırdığını ve dolayısıyla fiyatlarında yükselebileceğini göstermektedir. Parsel endeksi, toprak kalitesi, verimlilik ve arazinin konumunu içerdiğinden çiftçiler için önemli bir göstergedir. Parsel endeksi, %1 arttığında tarımsal arazi fiyatı %0,18 artmaktadır. Parsel genişliği katsayısı, pozitif işarete sahip olup arazi fiyatı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Parsel genişliği, %1 arttığında arazi fiyatı %0,16 artmaktadır. Bölgede, küçük arazilere göre büyük arazilere daha çok talep olmaktadır. Bu yüzden, parsel genişliği fazla olan arazilere daha fazla ücret ödenmektedir. Gayrisafi üretim değeri; satışı yapılan tarla arazisinde pazar değeri bulunan ürün miktarının, birim fiyatı ile çarpılması sonucu bulunmuştur. Gayrisafi üretim değeri, %1 arttığında tarımsal arazi fiyatı %15 artmaktadır. Dolayısıyla, alıcılar tarafından satış fiyatı sunulurken tarımsal arazinin brüt getirisi olan gayrisafi üretim değerini önemsedikleri görülmektedir. Satışı yapılan parselin sulanabilir olması alıcının gelirini arttırdığından satış fiyatını etkilemektedir. Araştırma bölgesinde sulu arazinin satış fiyatının kuru arazi satış fiyatından yaklaşık %22 daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the factors affecting the sale price of field crops land in the Kırkağaç district of Manisa. In this frame, to provide better information on the selling price and to measure the contribution of the individual characteristics of the land, to predict and define the factors that affects these values. In the hedonic price model, it has been determined that only the parcel index, parcel width, population, gross production value and characteristic coefficients of the parcel irrigation status have a significant effect on the land sale price. It shows that 75% of the changes in the sales price is explained by these variables including the hedonic price model. The population coefficient indicates that the parcel price increased by 0.46% when the population in the settlement increased by 1%. In other words, it shows that the size of the settlement increases the demand for land and can, therefore, rise in prices. Parcel index is an important indicator for farmers because it includes soil quality, productivity and location. When the parcel index increased by 1%, the price of agricultural land increased by 0.18%. The parcel width coefficient has a positive effect and has a significant effect on the land price. When the parcel width increases by 1%, the land price increases by 0.16%. In the region, there is more demand for large areas than small areas. Therefore, the fee is paid more for the area with a lot of parcels. Gross production value, the result of multiplying the quantity of the products with the market value by the unit price in the field of sale is found to be the result. Gross production value increases by 1%, the price of agricultural land increases by 15%. Therefore, while the purchase price is offered by the buyers, it is seen that agricultural land values gross production value which is gross income. The sellable parcel is irrigable, which affects the selling price because it increases the income of the buyer. In the study area, the sale price of the watery land was determined to be about 22% higher than the dry land sale price.