Konkinyus balığı (Pethia conchonius Hamilton, 1822) larvalarının beslenmesinde mikrokurtların (Panagrellus redivivus) kullanılabilirliğinin araştırılması
A research on usability of microworms (Panagrellus redivivus) in nutrition of rosy barb larvaes (Pethia conchonius Hamilton, 1822)
- Tez No: 484993
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada konkinyus balıklarının larval dönemde beslenmesinde kullanılan yemlerin karşılaştırılması yapılmış ve yavruların büyümesine etkileri araştırılmıştır. Kullanılan yem grupları granül yemler, artemia, mikrokurt, mikrokurt + granül yemlerin birlikte kullanılmasıyla oluşturulmuştur. Ortalama canlı ağırlıkları 0,001 g olan besin kesesini tüketmiş olan larvalara Artemia salina nauplii, Panagrellus redivivus, Panagrellus redivivus + granül yem, sadece granül yem verilmiştir. Deneme başlangıcında boy ve ağırlık ölçümleri yapılmıştır. Bu gruplar her biri üç tekerrür olacak biçimde 36 gün boyunca beslenmiştir. Deneme sırasında balıkların boy ve ağırlık ölçümleri 9 günlük periyotlarla yapılmıştır. Konkinyus (gül barbus) balıkları ortalama olarak 0,65 ±0,01 cm boyunda iken denemeye başlanmıştır. Denemedeki larvaların farklı yemlerle beslenmesi sonucunda, balıkların artemia ile beslenen grupta 1,311 ±0,2 cm, mikrokurt ile beslenen grupta 1,143 ±0,2 cm, mikrokurt ve granül yemlerle beslenen grupta 1,42 ±0,2 cm, granül yemlerle beslenen grupta 1,112 ±0,2 cm boya ulaştığı gözlenmiştir. Boyca büyüme bakımından bakılacak olunursa en fazla büyümenin mikrokurt + granül yem verilen grupta olduğu, sonrasında artemia, mikrokurt ve granül yemlerle beslenen grupta olduğu belirlenmiştir. Deneme balıklarında ortalama ağırlık olarak mikrokurtla beslenen grubun 0,466 ±0,001 g, mikrokurt ve granül yemin birlikte verildiği grubun 0,935 ±0,004 g, Aartemia ile beslenen grubun 0,748 ±0,001 g ve granül yemle beslenen grubun ise 0,430 ±0,001 g olduğu gözlenmiştir. Ağırlıkça büyümede mikrokurt ve granül yemle beslenen grupta en fazla ağırlık artışının görüldüğü, sonrasında artemia ile beslenen grubun olduğu ve mikrokurt ve granül yem verilen balıklar arasında ise istatistiksel olarak önemli bir farklılığın olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak konkinyus larvalarında 15. günden itibaren artemia kullanımına gerek kalmadan mikrokurt ve 150-300 µm granül yemlerin birlikte kullanılarak daha iyi verim elde edileceği ortaya konmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Konkinyus (Pethia conchonius), Mikrokurt (Panagrellus redivivus), artemia, granül yem, büyüme, besleme, Gül barbus
Özet (Çeviri)
In this study, the comparison of the feeds used in the larval period of the rosy barbs was made and the effects of the pups' growth were researched. The used feed groups were formed by using granular feeds, artemia, microworm, microworm + granule feeds together. Artemia salina nauplii, Panagrellus redivivus, Panagrellus redivivus and granular bait, only granule bait are given to the larvaes with the average live weight of 0.001 g which consumed nutrient caeceum. Height and weight measurements were made at the beginning of the experiment. These groups were fed for 36 days each with three replications. The length and weight measurements of the fish were made during 9 days period. The experiments were started while the average height of rosy barb fishes was 0.65 ± 0.01 cm. After the fishes in experiment are feed different baits, it is observed that the fishes reached 1.311 ± 0.2 cm in the experiment group fed with Artemia, 1.143 ± 0.2 cm in the fed group microworms, 1.42 ± 0.2 cm in the feed group of microworm and the group fed with granular feed, 0.112 ± 0.2 cm in the group fed with granulated food. If it is analyzed in terms of height growth, maximum growth is determined in the group given microworm + granulated food, after in the groups fed of Artemia, microworm and granular bait. For the fishes in experiment, averaged weight is observed 0.466 ± 0.001 g in the group fed with Microworn, 0.935 ± 0.004 g in the group fed microworm and granules bait, 0.748 ± 0.001 g in the group fed with Artemia and 0.430 ± 0.001 g in the group fed with granulated food. In increasing of weight, the highest increases is observed in microworms, then group fed with Artemia increased weight, the groups fed with granulated food and microworm + granule together is not observed a statistical difference. As a result, it has been shown that, from the 15th day onwards, larvae of konkyius do not need to use Artemia and that microworm and 150-300 μm feeds will be used together for better yield. KEYWORDS: Rosy barb (Pethia conchonius), microworms (Panagrellus redivivus), artemia, granular fed, feding