Geçmişten günümüze (evrimsel süreç içerisinde) insan çevre nüfus ilişkileri
In the evolutionary process, the relationship of human, environment and population
- Tez No: 81714
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ALPAGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Kamu Yönetimi, Demography, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
162 ÖZET Kronolojik bir bakış açısıyla“insan, çevre ve nüfus ilişkilerinin”ele alındığı bu çalışmada, giriş bölümünde, konuyla ilgili kavramsal bir yaklaşım sergilenmiş, varsayımlar belirlenmiş ve bu varsayımlara uyan olarak bu çalışmada yanıt verilecek sorular belirlenmiştir. İlk bölümde nüfusla ilgili kuramsal çalışmalar incelenmiştir. Bilindiği gibi, nüfusla ilgili çalışmalar milattan önceki devirlere; Konfiçyus'tan, Platon'a kadar inmektedir. Nüfus konusu, özellikle 18. yüzyıl düşünürleri tarafından ele alınmıştır. Nüfusun doğal kaynaklarla, ekonomik refahla, üretim tekniğindeki değişimlerle ve toplumların değişimi ile ilgili bağlantısını kurmuş olan düşünürlerin bir çoğu, nüfusun çevre ile olan ilişkisini doğrudan olmasa da, dolaylı olarak ele almıştır. Nüfus değişkenleri ve çevre ilişkisi ikinci bölümde ele alındıktan sonra, çalışmanın üçüncü bölümünde ise evrimsel süreçte insan, çevre ve nüfus ilişkileri Paleolitik dönem, Neolitik dönem, sanayi devrimi ve sonrasında olmak üzere irdelenmiştir. Dünya nüfus artışının, evrimsel süreç içerisinde nüfus değişkenlerindeki değişimlere göre farklılaştığı ve doğal çevre ile kültürel çevrenin de, bu değişkenlerden etkilendiği bu bölümde ele alınmıştır. Sonuçta ise elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Buna göre; tarihsel süreç içerisinde yaşanan sosyo-ekonomik, teknolojik ve toplumsal gelişmeler paralel olarak değişen nüfus değişkenleri, Sanayi devrimine gelindiğinde; düşük ölüm, yüksek doğum oranlan ile nüfus patlamasına neden olmuştur. Geçmişten beri süregelen nüfus artışı, günümüzde global ölçekli sorunların ortaya çıkışında önemli bir etken oluşturarak, dünyamn taşıma kapasitesini zorlamıştır. Bu gün gelişmekte olan ülkelerde gözlenen163 nüfus artışı, sanayileşme ve kentleşme olguları ile ivme kazanarak, çevresel değerleri ve doğal kaynaklan tehdit etmektedir. Gelişmiş olan ülkelerde ise nüfus artış oranı iyice düşmeye başlamış, fakat teknolojik gelişme ve sanayileşme ile kapitalist sistemin doğurduğu aşın tüketim olgusu, çevresel değerlere zarar vermiş ve özellikle de doğal kaynakların aşın tüketilmesine neden olmuştur. İnsan, çevre, nüfus, ilişkileri insanın ilk ortaya çıkışından günümüze dek değişim göstermiş ve bu değişimler sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel evrimlerle biçimlenmiştir. Evrimsel süreçte, bu üç olgu arasındaki ilişkiler incelendiğinde, bu ilişkilerin en fazla zedelenmiş olduğu dönemde yaşamakta olduğumuz görülmektedir.
Özet (Çeviri)
164 SUMMARY In The Evolutionary Process, The Relationship of Human, Environment and Population The aim of the current study is to display the relationship of human- environment-population under the evolutionary aspeet. In the introduction chapter, the theorical approach and hypothesis of the study was been determined. In first chapter, we examined the theorical thoughts related to the population from past to the current time. In the chapter thoughts of scientist who have examined relationships between population and natural resources and relationship between population and economy was explained. In the second chapter, the relationships between the determinants of the population and environment were explained. With the evolutionary point the view the relationships of human environment and population was explained. In the same chapter, the rate of the population increase and changing of the determinant of the population was examined. From Paleolitic period to current time as a result, it has been found that rapid population increase was not only determinant in the emerging of the environmental problems.