Üzerine sıralı delikler açılmış eksenel kanatçıklı silindirlerden doğal taşınımla ısı transferinin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of natural convection heat transfer in cylinders with perforated axial fins
- Tez No: 485017
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞÜKRÜ ULAŞ ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada üzerine sıralı delikler açılmış eksenel kanatçıklı bir silindirde doğal taşınım ile ısı transferi deneysel olarak incelenmiştir. Kanatçıklar silindir çevresine 6, 12 ve 18 adet olmak üzere üç farklı sıklıkta ve 3, 6 ve 9cm olmak üzere üç farklı boyda üretilmiştir. Deneylerde kanatçıklar üzerine 3 cm için 1 sıra 6 cm için 2 sıra ve 9 cm için 3 sıra 1 cm çapında delikler açılarak silindir çevresine takılmıştır. Her kanatçık konfigürasyon için farklı giriş güclerinde deneyler tekrarlanmıştır. Elde edilen sonuçlardan kanatçık sayısı ve kanatçık boyunun artmasının ısı transfer katsayısını artığı belirlenmiştir. Ayrıca bu çalışmada hesaplamalı akışkanlar dinamiği solıdworks flow simulation program ile problem sayısal olarak çözülmüştür ve deneysel sonuçlarla karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Sonuçların uyum içinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Natural convection heat transfer around a horizontal cylinder with perforated plate fins investigated experimentally. The fins were fixed around the cylinder at three different frequencies, 6, 12 and 18, and in three different lengths 3, 6 and 9 cm. In the experiments, holes are drilled over the fins in form of 1 row for 3 cm, 2 rows for 6 cm and 3 rows for 9 cm fin height and attached around the cylinder. Experiments were repeated at different inlet powers for each fin configuration. It is seen that for all fin arrangements, the heat transfer coefficient rate increases with the increase in fin length and numbers of the fins. Also, the problem is solved with computational fluid dynamic solidworks flow simulation program and the results are compared with the experimental results. It is seen that the results are in good harmony.