Vortex control behind side-by-side cylinders in shallow waters
Sığ suda yan yana dizili silindirler arkasındaki akış yapsının kontrolü
- Tez No: 178507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AKILLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu tezin amacı, sığ su içerisine yerleştirilmiş yan yana sıralı iki ve üç silindir arkasında oluşan akış yapısı ile daimi olmayan bu akış yapısının pasif yöntemlerle kontrolünü 2 Boyutlu Parçacık Görüntülemeli Hız Ölçüm Sistemi (PIV) yardımıyla deneysel olarak araştırmaktır. İlk aşama olarak su hızının ve su derinliğinin sığ su içerisine yerleştirilen silindirler arkasında oluşan girdap yapısına etkisi boya deneyleri ile incelenmiş ve oluşan girdaplar farklı kontrol yöntemleri uygulanarak kontrol edilmeye çalışılmıştır. Bu kontrol yöntemleri; silindirler arkasına plaka yerleştirilmesi, silindirlerin üzerine değişik çapa sahip delikler açılması, silindirler içerisine akış yönünde silindir boyunca oyuklar açılmasıdır. Parçacık Görüntülemeli Hız Ölçüm Tekniği ile boya deneyleri sonucunda elde edilen bilgilerden faydalanılarak akış yapısının kontrolünde etkili olan yöntemlerin detaylı deneysel çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the active and passive control of unsteady flow structure behind side-by-side two and three cylinders using two dimensional Particle Image Velocimetry (PIV) technique. Experiments were undertaken in a water channel in Fluid Mechanics Laboratory, Mechanical Engineering Department of Cukurova University. The important parameters of different control techniques were qualitatively investigated by dye visualization. Splitter plates, perforated cylinders, holes through cylinders were the methods for controlling unsteady flow structures. Secondly, PIV technique was applied to gain quantitative information for the control techniques mentioned above.