EDTA ve çeşitli nanoyapılar ile karbon yüzeylerinin modifikasyonu ve metal sensör olarak uygulanabilirliğinin araştırılması
Modification of carbon surfaces with EDTA and different nanomaterials and investigation of their applications as metal sensor
  1. Tez No: 485016
  2. Yazar: ŞÜKRİYE NİLÜFER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında camsı karbon elektrot yüzeyleri NaBH4, (COOH)2 ve C6H5Na3O7.2H2O varlığında sentezlenmiş şekilsel farklılıklara sahip 3 farklı bakır nanoyapı ve etilendiamin tetraasetik asit kullanılarak damlatma metodu ile modifiye edilmiş ve farklı modifiye yüzeyler bakır (II) iyonlarının tayininde kullanılmıştır. Yalın ve modifiye elektrot yüzeyleri redoks problar varlığında dönüşümlü voltametri tekniği, su temas açısı ölçüm tekniği, taramalı elektron mikroskobu ve atomik kuvvet mikroskopisi ile karakterize edilmiş ve veriler birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Modifiye yüzeylerin bakır (II) iyonlarının tayininde hassasiyet, tekrarlanabilirlik, yeniden üretilebilirlik, kararlılık ve seçicilik gibi karakteristik özellikleri araştırılmış ve bakır (II) iyonlarına karşı yüksek hassasiyette, tekrarlanabilir, yeniden üretilebilir ve kararlı yüzeylerin hazırlanmış olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, glassy carbon electrode surfaces were modified by dropping method using different copper nanostructures synthesized in the presence of NaBH4, (COOH)2 and C6H5Na3O7.2H2O and ethylenediamine tetraacetic acid, and different modified surfaces were used for determination of copper (II) ions. Bare and modified electrode surfaces were characterized by cyclic voltammetry technique in the presence of redox probes, contact angle measurement technique, scanning electron microscopy and atomic force microscopy, and the data were compared with each other. Characteristic properties of the modified surfaces such as sensitivity, repeatability, reproducibility, stability and selectivity were investigated and it was determined that highly sensitive to copper (II) ions, reproducible, repeatable and stable surfaces were prepared.