Yerel yönetimlerin CBS/KBS web sunumlarının araştırılması
Investigation of GIS/UIS web presentation of local governments
- Tez No: 485023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH İŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Web siteleri hayatımızı kolaylaştıran, aranılan bilgiye çabuk erişmemizi sağlayan, sürekli güncellenen ve bilgi sahibi olmak isteyen kitleye bilgi sunan bir medya ortamıdır. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak Coğrafi Bilgi Sistemlerinin(CBS) de gelişmesi ve yeni teknolojilerle entegre olması ile bu teknolojinin kullanımı daha da yaygınlaşmıştır. Bu kullanım yerel yönetimler bazında Belediye web sitelerinde CBS entegrasyonu şeklinde gelişmiştir. Yerel yönetimlerde CBS, daha iyi hizmet sunmakta, karar destek mekanizmalarında, vergilendirme, planlama, alt-üst yapı çalışmalarında ve belediyenin görev alanına giren her türlü konuda yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Web siteleri, kurulduğu belediyeler hakkında güncel bilginin alınmasını ve yapılmak istenen uygulamaların internet üzerinden paylaşılmasını sağlayan bir takip mekanizmasıdır. Belediyeler için yapılan web sitelerindeki uyuşumsuz ve standart olmayan yapı, özellikle haritacılık alanında CBS destekli uygulamalarda bütünlük sağlanamamakta ve gerçek bir sistem varlığını gösterememektedir. Web sitelerinin kurulumunda, web sitesi içerisinde bulunan uygulamaların incelenmesinde ve yeniden yapılandırılmasında birinci kriter, her belediyenin kendi web sitesindeki uygulamalarının yapılma amacının ne olduğu ve hangi standartlara göre bu web sitelerinin tasarlandığıdır. Bu çalışmada Türkiye ve Dünyadan örnek belediye ve kurumlarının web sitesi profilleri Kent rehberi ve E-Belediye uygulamaları açısından incelenmiş ve karşılaştırmalı analizleri yapılmıştır. Buna bağlı olarak birbirlerine göre benzerlik, farklılık ve eksiklikler ortaya konulmuştur. Elde edilen sonuçlara göre Türkiye belediyelerinde veri yapısı ve web içeriğinin standart olmadığı, uluslararası standartlara uygun bir yapıya kavuşturulması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Web sites are media environments, which ease our life, provide rapid access to requested information, constantly updated and provide information to people who wants to be informed. As GeoDiagramal Information Systems (GIS) has developed paralel to technology and integrated to new Technologies, use of this technology has become more popular. This technology is used as GIS integration by local administrations in municipality websites. GIS provide better services in local administrations and used in decision making mechanisms, taxing, planning in substructure and upper structure studies and for assisting in each matter within the scope of municipality's assignment area. Web sites are tracking mechanisms which provides updated information about the municipalites they are builded for and shares plans via internet. Incompatible and unstandard structure of municipality web sites, cause disintegration especially for GIS supported applications in mapping and prevent creating a system.First criteria in creating a website, studying applications in it and reconstruction is to define the purpose of applications and standards in design of these websites. In this study, website profiles of local administrations in Turkey and World are studied in terms of City Guide and E-Municipality applications and comparative analyses are made. Correspondingly, similarities, differences and deficiencies are revealed. According to the required results it is concluded that data structure and web content is not of standards and it is needed to be standardised in international terms.