Web ortamında coğrafi bilgi sistemleri uygulamaları ile yerel yönetimlerdeki hizmet kalitesinin arttırılması
Improving local service qualities with geographical information systems on the web
  1. Tez No: 535405
  2. Yazar: TANSEL TÜRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAYE NİHAN ÇABUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Şehircilik ve Bölge Planlama, Computer Engineering and Computer Science and Control, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), coğrafi verinin kullanıldığı birçok uygulamada güçlü bir karar desteği sağlamakta ve karmaşık problemlere cevap üretmek için kullanılmaktadır. Bu uygulamalardan biri olan ve kısaca CBS'nin kent ölçeğindeki uygulaması olarak anılan Kent Bilgi Sistemleri (KBS), daha etkin ve verimli hizmet sunmayı amaç edinmiş yerel yönetimler için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Coğrafi verilerin etkin bir şekilde temini, saklanması, güncellenmesi ve paylaşımı için ulusal standartlara uygun bir KBS oluşumu büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle ülkemizdeki yerel yönetimlerin ortak bir çerçevede coğrafi veri üretimini, paylaşımını ve sunumunu sağlamak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı CBS Genel Müdürlüğü tarafından 2012 yılında“Kent Bilgi Sistemleri Standartlarının Belirlenmesi Projesi”(TRKBİS) başlatılmıştır. Bu çerçevede, yüksek lisans tezi kapsamında; yerel yönetimlerin TRKBİS standartlarına uygun veri üretmesini sağlayacak örnek bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, TRKBİS kapsamındaki standartların dayanağını oluşturan ISO/TC211, Open Geospatial Consortium (OGC) ve Infrastructure For Spatial Information in the European Community (INSPIRE) standartları incelenmiş, Eskişehir Odunpazarı Belediyesinden temin edilen arazi kullanıma yönelik coğrafi veriler temel standartlar doğrultusunda belirlenen arazi kullanımı veri şemasıyla GML veri setine dönüştürülmüştür. Daha sonra OGC standartlarına uygun olarak veri paylaşımı gerçekleştirilmiştir. Bu yüksek lisans tezinde gerçekleştirilen uygulamanın, TRKBİS ilke ve standartlarının kullanımı konusunda yerel yönetimlere yol göstermesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Geographical Information Systems (GIS) provides strong support on decisions for many applications and finds solutions to complicated problems. Urban Information Systems (UIS), one of these mentioned applications that is basically defined as the implementation of GIS in cities, has become an inevitable tool for local authorities in providing more efficient and yet more effective services. It is of great importance to establish an UIS in harmony with the national standards in order to obtain, update and share geographical data. For this reason, the General Directorate of GIS, Ministry of Environment and Urbanization, has launched the“Project to Determine the Standards of Urban Information Systems”(PDSUIS) in 2012, in order to ensure local governing bodies to produce, share and present geographical data within a mutual framework. Bearing this in mind, an exemplary application to guide the local authorities to produce spatial data in compatible with PDSUIS was carried out in the scope of this master thesis. With this aim, the Open Geospatial Consortium (OGC), Infrastructure For Spatial Information in the European Community (INSPIRE) and ISO/TC211standards were examined, which have been adopted as the basis for the standards set by PDSUIS. To fulfill this aim land use data of Eskişehir Odunpazarı Municipality was transformed into GML data set in the light of general spatial standards and Land Use Data Specification. Later, the data sharing was conducted in regards to OGC standards. The application in this thesis is aimed at presenting a sample for local authorities for adoptation of PDSUIS policies and standards.