Akıllı/yeşil binaların enerji verimliliğine etkisinin incelenmesi ve bir kontrol sistemi önerisi
Inspection of the effects of smart/green buildings on energy efficiency and proposal of a control system
- Tez No: 485029
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dünya üzerindeki enerji üretimi için kullanılan fosil kaynaklarının ömrü gün geçtikçe kısalmaktadır. Bu yüzden ülkelerin çoğunluğu enerji verimliliğinin sağlanması ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması için çeşitli politikalar oluşturmuşlardır. Enerji tüketiminin gerçekleştiği yapıların başında binalar gelmektedir. Binalar, konutlar ile birlikte toplam tüketilen enerji miktarının %40'lık bir kısmını kapsamaktadır. Bu oranın içerisinde çeşitli alt sistemler bulunmaktadır. Bu alt sistemlerden havalandırma ve iklimlendirme sistemleri %45-50'lik bir oranla en çok enerjinin tüketildiği yapıların başında gelmektedir. Havalandırma ve iklimlendirme sistemlerini takiben aydınlatma sistemleri %30'luk bir oranla enerjinin en çok tüketildiği ikinci alt sistemdir. Eğer bu sistemler üzerinde enerji tasarruf önlemleri alınırsa %30'luk bir enerji tasarruf potansiyeli bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında Avrupa'da yayınlanan 'EN 15193-Aydınlatma Enerjisi Gereksinimleri' standardı ve Türkiye'de yayınlanan 'Binalarda Enerji Performansının Hesaplanması Yöntemi' baz alınarak beş farklı şehir ve beş farklı bina türünde çeşitli kontrol sistemlerine göre tüketilen toplam aydınlatma enerjisi miktarı hesaplanmıştır. Bu hesaplanan yıllık aydınlatma enerjisi yardımıyla 'Aydınlatma Enerjisi Sayısal Göstergesi' bulunarak binanın hangi enerji sınıfında olduğuna karar verilmiştir. Bu karar sonucunda binaların aydınlatılmasında kullanılan aydınlatma kontrol sistemlerinin verimliliği incelenmiş ve hangi kontrol sisteminin daha verimli olduğuna karar verebilen bir kontrol sistemi önerisi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The life of the fossil resources used for energy production on Earth is getting shorter day by day. Therefore, the majority of countries have established various policies for the provision of energy efficiency and the use of renewable energy sources. At the beginning of the buildings where the energy consumption takes place are the buildings. The buildings, together with the houses, cover 40% of the total amount of energy consumed. There are various subsystems within this ratio. From these subsystems, ventilation and air conditioning systems are at the beginning of structures where the most energy is consumed with a rate of 45-50%. Following the ventilation and conditioning systems, lighting systems are the second subsystem with the highest consumption of energy at a rate of 30%. If energy saving measures are taken on these systems, there is a 30% energy saving potential. In this thesis study, the total amount of lighting energy consumed according to various control systems in five different cities and five different building types will be calculated on the basis of the 'EN 15193-Lighting Energy Requirement' standard published in Europe and the 'Calculation Method of Building Energy Performance' published in Turkey. With this calculated annual illumination energy, 'Lighting Energy Numeric Indicator' will be determined and it will be decided which energy class the building is in. As a result of this decision, the efficiency of the lighting control systems used to illuminate the buildings will be examined and a control system proposal will be made by deciding which control system is more efficient.