The social dimension of sustainability: A case study on indoor environmental quality in Türkiye
Sürdürülebilirliğin sosyal boyutu: Türkiye'de iç mekan çevre kalitesi üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 886857
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZGÜR KAYALICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüz dünyasında sürdürülebilirliğin kritik önemi ışığında, sürdürülebilirliğin genellikle göz ardı edilen bir yönü olan sosyal sürdürülebilirlik üzerine bir çalışma yapmaya karar verdim. Geniş kapsamlı bir literatür taraması sonucunda, sürdürülebilirliğin çevresel ve ekonomik boyutlarının ayrıntılı bir şekilde araştırılmış olmasına karşın, özellikle Türkiye bağlamında sosyal yönün aynı düzeyde ilgi görmediği ortaya çıktı. Bu araştırma boşluğu, beni sosyal boyutu, özellikle de işletmelerin gündeminde yer alan çalışanların verimliliği ve memnuniyeti konularına odaklanarak incelemeye teşvik etti. Çalışmam, sürdürülebilirlik bağlamında çalışan verimliliğini etkileyen en önemli faktörü, özellikle yeşil binalara odaklanarak belirlemeye yönelikti. Araştırma Süreci Bu amacı gerçekleştirmek için sürdürülebilirlik, mimarlık ve yönetim gibi çeşitli alanlardan uzmanlarla görüştüm. Bu uzmanlara, enerji verimliliği, su koruma ve yönetimi, iç çevre kalitesi (IEQ), atık yönetimi ve geri dönüşüm, yaşam döngüsü değerlendirmesi, uzun vadeli etki ve diğerleri gibi on kritik sürdürülebilirlik faktörünü sıralamak için bir çiftli karşılaştırma anketi sunuldu. Toplanan verileri analiz etmek için Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) kullanıldı ve iç çevre kalitesinin (IEQ) ofis ortamlarında çalışan verimliliğini etkileyen en önemli faktör olduğu ortaya çıktı. IEQ'nun Önemi İç çevre kalitesinin merkezi rolünü kabul ederek, çalışmamın bir sonraki aşaması, çalışanların iş yerlerindeki IEQ ile memnuniyetini değerlendirmeyi amaçladı. Bu amaçla, yeşil bina standartlarına uyum açısından farklılık gösteren üç ayrı bina seçtim: İstanbul Teknik Üniversitesi Enerji Enstitüsü, yeşil sertifikası olmayan geleneksel bir bina; akıllı aydınlatma ve asansör sistemleri gibi akıllı sistemler içeren Platin LEED sertifikalı İstanbul Teknik Üniversitesi Lisansüstü Okulu Binası; ve geniş kapsamlı akıllı sistemlere sahip olmayan LEED sertifikalı NEF Binası. Anket Hazırlığı ve Dağıtımı Bu araştırma aşamasında, bu binalarda çalışanlarla yüz yüze birçok görüşme düzenledim. Bu görüşmeler sırasında, yaklaşık 40 sorudan oluşan kapsamlı bir anket dağıttım. Bu sorular, hava kalitesi, sıcaklık, gün ışığı, akustik ve manzara gibi çeşitli IEQ yönlerini sorgulamayı amaçlıyordu. Amacım, çalışanların ilgili ofis ortamlarındaki IEQ'yu nasıl algıladıklarına dair bütünsel bir anlayış elde etmekti. Anket Sonuçlarının Analizi Anketlerden toplanan yanıtlar, SPSS yazılımı aracılığıyla MANOVA metodolojisi kullanılarak analiz edildi. Bu istatistiksel yaklaşım, verilerin ayrıntılı bir incelemesini sağlayarak, üç bina arasında IEQ ile ilgili çalışan memnuniyetinde önemli farklılıklar olup olmadığını belirlemeyi amaçladı. Beklenmedik bir şekilde, sonuçlar, üç bina arasında IEQ ile ilgili çalışan memnuniyeti açısından önemli bir fark olmadığını ortaya koydu. Yeşil sertifikaların ve ileri düzeyde akıllı sistemlerin varlığına rağmen, çalışanlar iç ortam kalitelerinden benzer düzeyde memnuniyet bildirdiler. Bulguların Değerlendirilmesi Bu beklenmedik sonuç, yeşil sertifikalar elde etmek ve akıllı sistemler entegre etmek için yapılan yatırımların, IEQ ile ilgili çalışan memnuniyetini artırmaya doğrudan dönüşmeyebileceğini düşündürdü. Bu bulgu, inşaat sektörü, politika yapıcılar ve yeşil binaların tasarımı ve inşasıyla ilgili diğer paydaşlar için derin sonuçlar doğurmaktadır. Mevcut yeşil bina uygulamalarındaki kritik bir gözden kaçırmayı vurgulamakta: çalışan sağlığı ve verimliliğini doğrudan etkileyen IEQ faktörlerine öncelik verme ve etkin bir şekilde ele alma gerekliliği. Yeşil Binaların Sosyal Boyutu Yeşil binaların çevresel faydaları iyi bilinirken, sosyal boyut, özellikle de çalışan memnuniyeti ve verimliliği, tasarım ve inşaat süreçlerine daha fazla entegrasyon gerektirmektedir. Bu içgörüler doğrultusunda, çalışmam, yeşil bina standartlarına daha bütünsel bir yaklaşımın gerekliliğini vurgulamaktadır. Çevresel sürdürülebilirlik ile bina kullanıcılarının refahı ve verimliliğine katkıda bulunan sosyal yönler arasında bir denge sağlanmasını savunmaktadır. Politika ve Uygulamalar IEQ'ya daha fazla odaklanarak, paydaşlar, yeşil binaların sadece çevresel hedeflere ulaşmakla kalmayıp aynı zamanda çalışanlar için sağlıklı, konforlu ve verimli ortamlar yaratmasını sağlayabilir. Bu yaklaşım, hem çalışan memnuniyetini artıracak hem de iş verimliliğine olumlu katkılarda bulunacaktır. Sonuç ve Öneriler Sonuç olarak, yeşil binalar sürdürülebilirlik yolunda önemli bir adım olmakla birlikte, bu çalışma, tasarım ve uygulamada sosyal faktörlerin, özellikle IEQ'nun dikkate alınmasının önemini vurgulamaktadır. Politika yapıcılar, inşaat şirketleri ve diğer ilgili sektörler, bu bulguları dikkate almalı ve sürdürülebilirlik çabalarında çalışan sağlığını önceliklendirmelidir. Çalışan Sağlığı ve Verimliliği Bu yaklaşım, yeşil binaların etkinliğini artıracak ve çevresel, ekonomik ve sosyal boyutları kapsayan genel sürdürülebilir kalkınma hedefine katkıda bulunacaktır. Çalışan sağlığı ve verimliliğini artırmak, sadece bireylerin refahını değil, aynı zamanda işletmelerin genel performansını da iyileştirecektir. Gelecekteki Araştırmalar Gelecekte, bu alandaki araştırmaların genişletilmesi ve daha fazla veri toplanması, daha derinlemesine anlayışlar sağlayabilir. Özellikle farklı sektörlerde ve farklı bina türlerinde yapılan çalışmalar, IEQ'nun çalışan memnuniyeti ve verimliliği üzerindeki etkilerini daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir. Uygulamalı Öneriler Bu araştırma, politika yapıcılara ve inşaat sektörüne yönelik birkaç önemli uygulamalı öneri sunmaktadır. İlk olarak, yeşil binaların tasarımı ve inşasında IEQ'nun önceliklendirilmesi gereklidir. Bu, iç mekan hava kalitesi, aydınlatma, akustik ve termal konfor gibi unsurların dikkatlice değerlendirilmesini ve iyileştirilmesini içerir. Çalışanların bu faktörlerle ilgili memnuniyeti, genel iş verimliliğini ve sağlığını doğrudan etkileyebilir. Bu nedenle, bina tasarımında IEQ faktörlerinin daha fazla dikkate alınması, çalışanların daha sağlıklı ve verimli çalışma ortamlarına sahip olmasını sağlayacaktır. İkinci olarak, bina yönetim sistemleri ve akıllı teknoloji entegrasyonunda, çalışanların ihtiyaç ve memnuniyet düzeylerine odaklanılması önemlidir. Örneğin, akıllı aydınlatma ve iklimlendirme sistemleri, çalışanların bireysel ihtiyaçlarına göre ayarlanabilir olmalıdır. Bu tür teknolojik çözümler, enerji verimliliği sağlarken aynı zamanda çalışanların konforunu da artırabilir. Üçüncü olarak, yeşil binaların kullanıcı geri bildirimlerine dayalı olarak düzenli olarak değerlendirilmesi ve iyileştirilmesi gerekmektedir. Çalışanlardan düzenli olarak IEQ hakkında geri bildirim almak ve bu geri bildirimleri bina yönetimi ve tasarım süreçlerinde kullanmak, yeşil binaların sürekli olarak optimize edilmesine yardımcı olacaktır. Bu yaklaşım, hem çevresel sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmayı hem de çalışan memnuniyetini artırmayı mümkün kılacaktır. Son olarak, eğitim ve farkındalık artırma programları ile çalışanların yeşil bina uygulamaları ve IEQ'nun önemi hakkında bilgilendirilmesi teşvik edilmelidir. Çalışanların, çalışma ortamlarındaki sürdürülebilir uygulamalar ve IEQ'nun sağlıkları ve verimlilikleri üzerindeki etkileri hakkında bilinçlenmesi, bu faktörlerin öneminin daha iyi anlaşılmasını ve desteklenmesini sağlayacaktır. Sonuç Sonuç olarak, yeşil binalar sürdürülebilirlik yolunda önemli bir adım olmakla birlikte, bu çalışma, tasarım ve uygulamada sosyal faktörlerin, özellikle IEQ'nun dikkate alınmasının önemini vurgulamaktadır. Politika yapıcılar, inşaat şirketleri ve diğer ilgili sektörler, bu bulguları dikkate almalı ve sürdürülebilirlik çabalarında çalışan sağlığını önceliklendirmelidir. Çalışan sağlığı ve verimliliğini artırmak, sadece bireylerin refahını değil, aynı zamanda işletmelerin genel performansını da iyileştirecektir. Çalışan memnuniyeti yüksek olan iş yerleri, daha yüksek verimlilik, daha düşük devamsızlık oranları ve daha iyi iş kalitesi gibi birçok avantaj sağlayabilir. Bu da işletmelerin rekabet gücünü artıracaktır. Gelecekte, bu alandaki araştırmaların genişletilmesi ve daha fazla veri toplanması, daha derinlemesine anlayışlar sağlayabilir. Özellikle farklı sektörlerde ve farklı bina türlerinde yapılan çalışmalar, IEQ'nun çalışan memnuniyeti ve verimliliği üzerindeki etkilerini daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir. Bu tür çalışmalar, yeşil bina standartlarının geliştirilmesine ve iyileştirilmesine katkıda bulunacaktır. Ayrıca, bu araştırma sonuçlarının ulusal ve uluslararası düzeyde politika oluşturma süreçlerinde dikkate alınması gerekmektedir. Sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak için, politika yapıcıların ve sektör liderlerinin, çalışan sağlığı ve verimliliğini destekleyen IEQ standartlarını benimsemeleri ve uygulamaları teşvik edilmelidir. Sonuç olarak, sürdürülebilirlik çabalarında sadece çevresel ve ekonomik boyutların değil, sosyal boyutların da dikkate alınması gerektiği açıktır. Çalışan sağlığı ve memnuniyeti, sürdürülebilir kalkınmanın temel bileşenlerindendir ve bu alanda daha fazla araştırma ve uygulama gerekmektedir. Yeşil binaların tasarım ve inşasında sosyal sürdürülebilirliğin önemi göz ardı edilmemeli, çevresel faydaların yanı sıra çalışanların refahını da en üst düzeye çıkaran çözümler geliştirilmelidir. Bu yaklaşım, yeşil binaların etkinliğini artıracak ve çevresel, ekonomik ve sosyal boyutları kapsayan genel sürdürülebilir kalkınma hedefine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
I conducted a study focusing on social sustainability, which is a crucial feature in today's environment. Extensive literature study revealed that the environmental and economic aspects of sustainability have been extensively studied, whereas the social aspect, especially in the context of Türkiye, has not been given equal emphasis. The lack of research in this area prompted me to investigate the social aspect, particularly concentrating on the efficiency and contentment of employees, which is crucial for organizations. The goal of my analysis was to discover the primary element that impacts employee productivity in the context of sustainability, specifically emphasizing green buildings. To accomplish this, I sought advice from experts in sustainability, architecture, and management. The experts received a paired questionnaire to rate ten sustainability parameters, including Energy Efficiency, Water Conservation and Management, Indoor Environmental Quality (IEQ), Waste Management and Recycling, Life Cycle Assessment, Long-term Impact, and others. After applying the Analytic Hierarchy Process (AHP) to the data, it was found that Indoor Environmental Quality (IEQ) was identified as the most significant factor impacting employee productivity in office environments. Acknowledging the crucial importance of Indoor Environmental Quality (IEQ), I advanced to the subsequent stage of my research, which focused on evaluating employee contentment with IEQ in their work environments. I chose three different buildings to compare their compliance with green building standards: the Energy Institute of Istanbul Technical University, a non-certified conventional building; the Istanbul Technical University Graduate School Building, which is Platinum LEED certified and features smart systems such as smart lighting and elevators; and the NEF Building, a LEED-certified green building with limited smart systems. During this portion of the investigation, I arranged multiple in-person meetings with individuals who work in these buildings. I delivered a detailed questionnaire with around 40 questions during these exchanges. The questions were created to investigate many elements of Indoor Environmental Quality (IEQ), such as air quality, temperature, lighting, acoustics, and views. I aimed to gain a comprehensive grasp of how employees viewed the Indoor Environmental Quality (IEQ) in their individual office settings. The questionnaire results were analyzed using the MANOVA methodology in SPSS software. This statistical method facilitated a detailed analysis of the data to detect any notable variations in employee satisfaction with IEQ among the three building types. The results showed that there were no significant differences in employee satisfaction with Indoor Environmental Quality (IEQ) among the three buildings. Employees indicated similar levels of satisfaction with their indoor settings, regardless of the different green certification levels and advanced smart systems present. The surprising result indicated that the investments in obtaining green certifications and implementing smart technologies may not be leading to improved employee satisfaction with Indoor Environmental Quality (IEQ). This discovery has significant consequences for the construction sector, legislators, and other parties engaged in the planning and development of environmentally friendly buildings. The statement emphasizes a significant flaw in existing sustainable construction methods: the importance of prioritizing and adequately managing Indoor Environmental Quality (IEQ) variables that have a direct influence on staff well-being and efficiency. The environmental advantages of green buildings are widely recognized, but the social aspect, especially employee satisfaction and productivity, needs more focus and incorporation into the design and construction procedures. My analysis highlights the importance of adopting a comprehensive approach to green construction requirements. It promotes a balance between environmental sustainability and the social factors that enhance the well-being and productivity of building inhabitants. By prioritizing Indoor Environmental Quality (IEQ), stakeholders may guarantee that green buildings achieve not just environmental objectives but also establish healthy, comfortable, and productive settings for employees. Ultimately, green buildings are a crucial advancement in sustainability, but this research emphasizes the necessity of taking social concerns, including Indoor Environmental Quality (IEQ), into account during their design and execution. It is important for policymakers, construction businesses, and other relevant industries to consider these findings and make employee wellness a top priority in their sustainability initiatives. This method will improve the efficiency of green buildings and support the broader objective of sustainable development, including environmental, economic, and social aspects.