Bina toplulukları için enerji yönetim yazılımı geliştirilmesi
Development of energy management software for building communities
- Tez No: 906671
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL NİHAL GÜĞÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Binalarda sağlanacak enerji verimliliği, küresel ısınmaya yönelik tehditlere karşı önemli çözümler sağlayabilir. Türkiye'de 2020 yılı itibarıyla sektörel enerji tüketiminde %36'lık oranla en yüksek paya sahip olan sektör bina sektörüdür. Binaların elektrik tüketimini azaltmak her tip binanın enerji tüketiminin ölçülüp analiz edilmesi ve uygun tasarruf stratejilerinin belirlenmesi ile mümkündür. Bu amaçla geliştirilmiş çok sayıda ticari ve az sayıda akademik yazılım aracı bulunmaktadır. Literatürde bazı yazılımlar sadece ticari binaları analiz edebilmektedir. Literatürde akademik platformlarda anlık ölçülen verileri kullanarak enerji yönetimini sağlayan az sayıda yazılım geliştirilmiştir. Veriye dayalı bina enerji yönetimi, binaların enerji verimliliğini artırmanın uygun maliyetli bir yoludur ve akıllı ölçüm sistemlerinin devreye alınmasıyla gerçekleşmektedir. Bu tez çalışmasında“Selçuk Üniversitesi Akıllı ve Yeşil Kampüs Projesi”kapsamında Selçuk Üniversitesi'nde bulunan 34 binadan elde edilen saatlik elektrik tüketim verileri kullanılarak bir enerji yönetimi yazılımı geliştirilmiştir. Geliştirilen web tabanlı Karar Destek Sistemi (KDS) yazılımı, izlenen verilerin analiz sonuçlarını sunmakta ve veri anomalilerini tespit etmektedir. Yazılım, kullanıcının her binaya özel takvim tanımlamasına olanak tanımaktadır. Takvim kullanıcı tarafından belirlenen gün türlerini içermektedir. Bu özellik anomalilerin daha doğru tespit edilmesini sağlamaktadır. Bu veri odaklı KDS, binanın enerji performansını yönetme konusunda enerji yöneticilerini ve yetkilileri desteklemektedir. Selçuk Üniversitesi kampüsünde hâlihazırda binaların anlık elektrik tüketimleri ölçülmektedir. Binanın elektrik tüketiminin beklenenden fazla olması durumunda ihmal sonucu tüketilen elektrik konusunda bina yetkilileri uyarılmaktadır. Böylece kullanılmayan elektrikli cihazların ve aydınlatma ünitelerinin kapatılması mümkün olmaktadır. Elde edilen verilerin analizi ile yerleşkelerdeki enerji kaçakları ve yerleşkenin enerji tasarrufu potansiyeli belirlenmektedir. Belirlenen potansiyel ile kampüste yer alan binalarda uygulanacak enerji tasarrufu stratejileri geliştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Energy efficiency achieved in buildings can provide significant solutions to the threats of global warming. Building sector had the highest share in Türkiye with a rate of 36% in sectoral energy consumption as of 2020. Decrease in electricity consumption of buildings is possible by measuring and analyzing the energy consumption of each type of building and determining appropriate saving strategies. There are many commercial and few academic software tools developed for this purpose. In literature, some of the software can only analyze commercial buildings. In literature few software has been developed to manage energy using instant measured data in academic platforms. Data driven building energy management is a cost-effective way to improve energy efficiency of buildings, and attracts attention with the installation of smart metering systems. In this thesis, an energy management software has been developed using hourly electricity consumption data obtained from 34 buildings in Selcuk University in scope of“Selcuk University Smart and Green Campus Project”. The developed web-based Decision Support System (DSS) software supplies the analyze results of measured data and detects data anomalies. Software allows user to identify calendar specific to each building. The calendar includes day types determined by the user. This property allows to detect anomalies more correctly. This data-driven DSS supports energy managers and authorities for managing building energy performance. On the Selçuk University campus, the instantaneous electricity consumption of the buildings is currently being measured. In case of higher electricity consumption in building than expected, building authorities are warned about the electricity consumed as a result of negligence. This makes possible to turn off unused electrical devices and lighting units. With the analysis of the data obtained, the energy leaks in the campuses and the energy saving potential of the campus are determined. With the determined potential, energy saving strategies to be implemented in buildings located on the campus will be developed.