The application of generalized linear model to child mortality in Iraq based on socio-economic determinants
Sosyo-ekonomik belirleyicilere dayalı olarak Irak'ta çocuk ölümleri üzerine genelleştirilmiş doğrusal modellerin bir uygulaması
- Tez No: 485037
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN İYİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çocuklar, her ülkenin güvencesi ve geleceğidir. Çocuk ölüm oranı, çocuk sağlığının temel bir ölçüsüdür ve genel gelişmişlik düzeyi açısından iyi bir göstergedir. Irak'taki çocuk ölüm oranının nedenlerinin öğrenilmesi, çocuk ölüm oranını azaltmak için teknik ve düzenlemeleri hazırlamak açısından önemlidir. Ana hedef, milenyum kalkınma hedeflerine ulaşmaktır. Bu çalışmada Irak'ta oluşturulan en son demografik nüfus verileri kullanılarak, Irak'taki çocuk ölümlerinin sosyo-ekonomik ve demografik belirleyicileri incelenmiştir. Bu veriler, Irak Çok Göstergeli Küme Anketi, MICS 2011'de yayınlanmış olup, UNICEF'in izniyle kullanılmıştır. UNICEF'den alınan veriler 15-49 yaş aralığında doğurganlık çağındaki 32254 kadına aittir. 32254 kadının“canlı doğan ancak daha sonra kaybettiği çocuğu olup olmadığı”sorusuna verdiği evet/hayır cevabı ikili bağımlı değişken olarak alınmış olup, orijinal veri seti 237 bağımsız değişkenden oluşmaktadır. İkili bağımlı değişken için lojit, probit, tamamlayıcı log-log, log, ve negatif log-log bağ fonksiyonları kullanılarak kurulan genelleştirilmiş doğrusal model (GDM) yaklaşımı ile Irak'ta çocuk ölümü üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkiye sahip 13 bağımsız değişken tespit edilmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlara göre bilgi kriterlerinin aldığı en küçük değerlere bakılarak, binom dağılımına sahip ikili bağımlı değişkenin yapısına en iyi uyan bağ fonksiyonunun,“log”bağ fonksiyonu olduğu görülmüştür. Bu çalışmanın sonucunda Irak'ta çocuk ölümlerinin artmasında istatistiksel olarak önemli bulunan sosyo-ekonomik faktörler; annenin çalışma durumu, annenin evlilik sıklığı, annenin akrabalık derecesi, annenin düşük yapma durumu, çocuğa sancı giderici su verilip verilmediği, çocuğun herhangi bir hastalık geçirip geçirmediği, annenin doğum öncesi bakım alıp almadığı, çocuğun ateş, ishal veya diğer belirtilere sahip olup olmadığı, annenin Irak'ta yaşadığı şehir ve yoksulluk indeksi olarak belirlenmiştir. Bu çalışmanın ışığı altında, Irak'ta doğum öncesi bakımda hamile kadınlara yeterli sağlık hizmetlerinin sağlanması, özellikle de çocuklarda görülen ishal, ateş ve diğer hastalıkların tedavilerinin sağlanması, hamile kadınlara uygun çalışma koşullarının sağlanması, düşüklerin azaltılması, ekonomik gelişmenin desteklenmesi, akrabalık bağları arasındaki evliliklerin azaltılması Irak'ta görülen çocuk ölümlerinin azaltılmasında önemli bir rol oynayacaktır. Bu hususlar, Irak'ta görğlen çocuk ölümleri ile ilgili sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşılması açısından oldukça önemli yardımcı hususlardır.
Özet (Çeviri)
Children are the guarantee and the future of each country. Children mortality is a basic measure of the health of children and a decent indicator for the general level of development. Learning of the reasons for child mortality in Iraq is important to draw up techniques and arrangements to lessen kid mortality. The main goal is to reach the millennium development targets. This study has inspected the socio-economic and demographic determinants of children deaths in Iraq. In this study, the most recent population demographic data set taken from Iraq Multiple Indicator Cluster Survey, MICS 2011 has been used under permission of UNICEF. The data received from UNICEF consists of 32254 women in reproductive 15-49 years of age. The original data consists of 237 variables. By using generalized linear model (GLM) for binary response variable with all possible link functions such as logit, probit, complementary log-log, log and negative. log-log, 13 independent variables are determined as statistically significant effects on the Iraq child mortality. According to the results obtained in this study, the most smallest information critera values indicate that“log”is the best link function belonging to binomial distribution for child mortality data in Iraq. The socio-economic factors include“mothers working status”,“mothers married one or more than once”,“mother's kind of relative with her husband”,“mothers with miscarriage”,“children given gripe water”,“children with sickness”,“mothers taking antenatal care”,“children with fever”,“children with diarrhea”,“children with other symptoms”,“mothers living in governorates of Iraq”, and“families' wealth index”. These factors have the most important effects on the probability of increasing child mortality. Ensuring adequate medical services to the pregnant women at the prenatal care, providing treatments for diseases, especially for diarrhea, fever, and other diseases, providing appropriate working conditions for pregnant women, reducing abortions, promoting economic improvement, reducing marriages between relatives will play an important role in reducing child mortality in Iraq. These points help Iraq to achieve the goals of sustainable development related to child mortality.