An application based on zero-inflated poisson and negative binomial regression models
Sıfır değer ağırlıklı poisson ve negatif binom regresyon modelleri üzerine bir uygulama
- Tez No: 629370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN İYİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Genelleştirilmiş doğrusal modellerde (GLM), bağımlı değişkenin dağılımının üstel aileden geldiği kabul edilmektedir. GLM'de bağımlı değişkenin dağılımı; üstel ailenin yanı sıra, sıfır değer ağırlıklı Poisson ve Negatif Binom dağılımlarından da gelebilmektedir. Bu tez çalışmasında, GLM yapısı hakkında genel bilgiler verildikten sonra, GLM'in özel hali olan Poisson ve Negatif Binom Regresyon Modelleri, model kurma süreçleri ve parametre tahminleri olmak üzere tanıtılmıştır. Daha sonra Sıfır Değer Ağırlıklı Regresyon Modellerinden Sıfır Değer Ağırlıklı Poisson (ZIP) ve Sıfır Değer Ağırlıklı Negatif Binom (ZINB) Regresyon Modelleri detaylı olarak verilmiştir. Tez çalışmasının orijinal kısmını teşkil eden uygulama aşamasında, Cameron, Congo, Sudan, Vietnam, Pakistan (Punjab region), Pakistan (Sindh region), Zimbabwe, Kyrgyzstan, El Salvador and Mongolia olmak üzere düşük-orta gelirli ülkeler için, 2014 yılında UNICEF tarafından yapılan“Çoklu Göstergeler Küme Araştırması 5”(MICS5) kullanılarak, 5-yaş altı çocuk ölümlerini etkileyen olası risk faktörleri GLM sınıfında yer alan Poisson, Negatif Binom, ZIP ve ZINB Regresyon Modelleri kullanılarak belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, eğitim (bir okula devam ettiği veya etmediği), servet endeksi beşlisi (en yoksul, ikinci, orta, dördüncü ve en zengin nüfus servet beşlisi), ikamet alanı (kırsal veya kentsel), annenin yaşı (15-19, 20-24, 25-29, 30-34, 35-39, 40-44, 45-49 yaş), emzirme durumu (anne sütü aldığı veya almadığı) ve doğum kontrol yöntemi (gebeliği önleyici bir yöntem kullandığı veya kullanmadığı)“5-yaş altı çocuk ölümlerini”etkileyen olası risk faktörleri kategorik bağımsız değişkenler olmak üzere alınarak GLM'ler yapılandırılmıştır. Böylece bu tez çalışmasında ele alınan ülkelerin sosyo-ekonomik ve demografik özellikleri göz önünde bulundurularak, R-programı aracılığıyla, GLM sınıfının özel durumları olan Poisson, Negatif Binom, ZIP ve ZINB Regresyon Modelleri, düşük-orta gelirli ülkeler için 5-yaş altı çocuk ölümleri ile olası risk faktörleri arasındaki istatistiksel bağıntıları modellemek için, AIC, BIC ve AICC olmak üzere bilgi kriterleri ve log-olabilirlik değerleri kullanılarak, karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In generalized linear models (GLM), the distribution of the response variable is considered to come from the exponential family. In GLM, besides the exponential family, the distribution of the response variable can also come from a zero-inflated Poisson and Negative-Binomial distributions. In this thesis study, after general information about GLM structure is given, Poisson and Negative Binomial Regression Models, which are the special cases of GLM, are introduced as in terms of model building processes and parameter estimates. Then, Zero-Inflated Poisson (ZIP) and Zero-Inflated Negative Binomial (ZINB) Regression Models are given in detail. The goal of this study is to determine the possible risk factors affecting“child mortality under-5”in some lower middle-income countries such as Cameron, Congo, Sudan, Vietnam, Pakistan (Punjab region), Pakistan (Sindh region), Zimbabwe, Kyrgyzstan, El Salvador and Mongolia by using the“Multiple Indicators Cluster Survey 5 (MICS5)”conducted by UNICEF in 2014, by using Poisson regression model, negative binomial (NB2) regression model, zero-inflated Poisson (ZIP) regression model and zero-inflated negative binomial (ZINB) regression model in the class of generalized linear models (GLMs). For this purpose, education (as attended to a school or not attended to a school), wealth index quintile (as poorest, second, middle, fourth and richest population wealth quintiles), area of residence (as rural or urban), mother's age (as 15-19, 20-24, 25-29, 30-34, 35-39, 40-44, 45-49 years), breastfeeding status (as received breast milk or not received breast milk) and pregnancy method (as used any methods to avoid pregnancy or not) are taken as categorical independent variables as possible risk factors affecting“child mortality under-5”. Thus, considering the socio-economic and demographic characteristics of the countries discussed in this thesis study, Poisson, Negative Binomial, ZIP and ZINB Regression Models, which are the special cases of GLMs class, are used to model the statistical significant relationships between the“child mortality under-5”and the possible risk factors for the lower-middle income countries. These GLMs are compared by using AIC, BIC, AICC as IC and log-likelihood values.