Hüyük ilçesindeki çilek bahçelerinin beslenme durumlarının belirlenmesi
Determination of nutritional status of strawberry orchards in Huyuk district
  1. Tez No: 485058
  2. Yazar: HATİCE ÇİÇEKDAĞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Konya'nın Hüyük İlçesi'nde yetiştirilen çileklerin beslenme durumları toprak ve bitki analizleriyle belirlenmiştir. Bu çalışma ile, Hüyük İlçesi'ni temsilen 2 dekardan büyük 29 kapama çilek bahçesinden 2015 yılında birinci meyve dönemi başlangıcı (Haziran) ve ikinci meyve dönemi başlangıcı (Eylül) olmak üzere her bir çilek bahçesinden her iki dönemde de bahçeyi temsil edecek şekilde birer toprak ve yaprak örnekleri alınarak analiz edilmiştir. Araştırma alanı topraklarının çilek yetiştiriciliğine uygunluğu toprak ve bitki analiz sonuçlarının karşılıklı olarak değerlendirilmesiyle ortaya konulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, Hüyük İlçesi çilek bahçelerinde genellikle toprakların pH'ları nötr, tuzsuz, organik maddece fakir, kireçli ve kumlu killi tınlı tekstüre sahiptir. Azot (N) bakımından yetersiz, diğer makro besin elementlerince yeterli ve fazladır. Bakır (Cu) açısından yeterli iken diğer mikro besin elementlerince fakirdir. Çilek bahçelerinin birinci dönem %27,6'sının azot (N), %7'sinin fosfor (P) ve potasyum (K), %17,2'sinin kalsiyum (Ca), %10,3'ünün magnezyum (Mg), %27,6'sının bakır (Cu), %10,3'ünün bor (B) ve %90'ının çinko (Zn); ikinci dönem ise %10,3'ünün azot (N), %7'sinin mangan (Mn) ve %90'ının çinko (Zn) ile beslenme açısından yetersiz olabileceği belirlenmiştir. Bitkilerde ikinci dönemde besin elementleri birinci döneme göre daha yeterli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, nutritional status of strawberry orchards of Huyuk District in Konya Province were determined by soil and plant analysis. Soil and leaf samples were collected from 29 strawberry orchards which bigger than 0.2 ha representing Huyuk District at the beginning of the first fruit period (June) and second fruit period (September) before fertilization from root zone and analyzed. Suitability of the soils for strawberry growing were evaluated by interpreting the soil and plant analysis. According to the results; in generally, pH of the soils was neutral, non-saline, low organic matter, calcareous and sandy clay loamy texture. The nitrogen content of the surveyed area was low, while the other macro nutrients were sufficient. The micronutrient content of the soils is insufficient with the exception of copper. In the first plant sampling period 27.6% N, 7% P and K, 17.2% Ca, 10.3% Mg, 27.6% Cu, 10.3% B and 90% Zn were insufficient while in the second sampling period, 10.3% N, 7% Mn and 90% Zn were deficient. Nutrients of the plants were found more sufficient in the second period according to the first period.