Konya Hüyük ilçesindeki ortaöğretim öğrencilerinin beden eğitimi dersine yönelik tutumları
Attitudes of secondary education students in Konya Hüyük district towards physical education lesson
  1. Tez No: 851749
  2. Yazar: ENDER ÇATALGÖL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma Konya'nın Hüyük ilçesinde bulunan 4 adet devlet lisesinde öğrenim gören öğrencilerin beden eğitimi dersine yönelik tutum düzeylerini belirlemek ve bu tutum düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 432 ortaöğretim öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmada öğrencilerin tutumlarını incelemek için Güllü ve Güçlü (2009) tarafından geliştirilen ve 35 maddeden oluşan, "Ortaöğretim Öğrencileri İçin Beden Eğitimi Dersi Tutum Ölçeği'' kullanılmıştır. Öğrencilerin tutum ölçek puanları çeşitli değişkenlere göre (cinsiyet, aile gelir düzeyi, kardeş sayısı, yaş, anne-baba meslek, sınıf düzeyi, anne-baba eğitim durumları, ve ailede aktif spor yapmış ya da halen yapan biri olup olmaması), betimsel istatistikler (frekans, aritmetik ortalama, standart sapma); t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), post-hoc Tumhane's T2 testi uygulanmıştır Araştırmanın sonucunda öğrencilerin beden eğitimi dersine yönelik tutum düzeyleri cinsiyet ve ailenin gelir seviyesi değişkenleri açısından anlamlı farklılık bulunmuştur. Yaş, sınıf, kardeş sayısı, anne baba eğitim durumu, anne baba mesleği, ailede aktif spor yapmış olan veya halen yapan biri olup olmaması değişkenleri açısından anlamlı farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research was combined in order to determine the attitude levels towards physical education, which is becoming increasingly widespread in 4 public high schools in Hüyük district of Konya, and to reveal that this attitude does not differ according to various variables. The population of the research consists of 432 secondary school students. To explain the attitudes in the study, the“Physical Education Lesson Attitude Scale for Secondary School Students”, filed by Güllü and Güçlü (2009) and consisting of 35 items, was used. Attitude chart scores are analyzed according to various variables (gender, family income level, number of siblings, age, parents' professions, grade level, parents' education characteristics, and whether there is someone in the family who is active in sports or currently doing sports), descriptive statistics ( frequency, arithmetic mean, standard deviations); As a result of the comprehensive research of t test, one-way analysis of variance (ANOVA), post-hoc Tumhane's T2 test, physical education in-depth goal-oriented attitude physical and variable income levels variations show significant differences. There is no significant difference in terms of age, grade, number of siblings, parents' education level, parents' profession, and whether there is anyone in the family who has or is currently active in sports.