Konya ili Hüyük ilçesinde organik ve konvansiyonel olarak yetiştirilen çileklerin meyve kalite kriterlerinin ve ağır metal içeriklerinin kıyaslanması
- Tez No: 695628
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNÇ ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
İkinci dünya savaşından sonra yaşanan teknolojik gelişmeler tarım sektöründe de etkisini göstermiş ve özellikle 1970'lerden sonra sentetik tarım kimyasalları konvansiyonel tarımda yoğun olarak kullanılmaya başlamıştır. Konvansiyonel tarımın olumsuz etkisini bertaraf etmek için alternatif olarak ortaya çıkan organik tarım yönteminin ise bazı eksik yönleri bulunmaktadır. Sentetik kimyasal kullanımının yasak olduğu organik tarım yönteminde ağır metallerle ilgili herhangi bir yaptırım bulunmamaktadır. Çilek taze ve işlenmiş olarak küçük-büyük birçok kişi tarafından sevilerek tüketilen bir meyve türüdür. Albion çeşidi çilek yetiştiriciliğinde kullanılan sentetik kimyasalların olumsuz etkilerinden korunmak isteyen bireyler ise bu meyveyi organik olarak tüketmektedir. Bu araştırmada organik çilek yetiştiriciliğinde ağır metal kirliliği ve ağır metallerin meyve kalite kriterleri üzerindeki etkilerini kıyaslamak amacıyla farklı istasyonlardan hasat edilen hem organik hem de konvansiyonel çilek örnekleri meyve kalite parametreleri ve ağır metal içerikleri kıyaslanarak incelenmiştir. İncelenen örneklerde ortalama meyve eni (34.93 mm), boyu (42.23 mm), ağırlığı (8,68 gr) ve suda çözünür kuru madde (SÇKM) değerleri (%8.23) organik üretilen çilekte daha yüksek çıkarken meyve sertliği (5,93 kg), pH değeri (3.50) ve ağır metal (Zn, Cu) içerikleri (sırasıyla 1.28 ve 0.41 ppm) konvansiyonel olarak üretilen meyvelerde daha yüksek bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Ağır metal, Albion, Konvansiyonel tarım, Organik tarım
Özet (Çeviri)
Technological developments after the Second World War also had an effect in the agricultural sector and especially after the 1970s, synthetic agricultural chemicals began to be used intensively in conventional agriculture. The organic farming techniques, which emerged as an alternative to eliminate the negative impact of conventional agriculture, has some disadvantages. There are no sanctions regarding heavy metals in the organic farming technique, where the use of synthetic chemicals is prohibited. Inorganic pollutants such as synthetic chemicals and heavy metals are the leading factors that cause soil pollution. It is important to determine the content of these pollutants in fruits and vegetables that reach the soil layers through rainwater, surface water or drainage channels and pose a threat to human and environmental health. Strawberry is a type of fruit that is consumed by many people fresh or processed. People usually consume fruits organically to avoid the negative effects of synthetic chemicals used especially for strawberry. In this study, it was aimed to determine the effects of heavy metal pollution and heavy metals on fruit development in organic strawberry cultivation. Average fruit width (34.93 mm), length (42.23 mm), weight (8.68 g) and Water-Soluble Dry Matter (8.23%) values were higher in organically produced strawberries, while fruit firmness (5.93 kg), pH value (3.50) and heavy metal (Zn, Cu) contents (1.28 and 0.41 ppm, respectively) were found to be higher in conventionally produced fruits. KEYWORDS: Heavy metal, Albion, conventional farming, organical farming.