Yarı eksenel kalp destek pompasının sayısal ve deneysel analizi
Numerical and experimental analysis of a semi axial heart assist pump
- Tez No: 485064
- Danışmanlar: PROF. DR. RAFET YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sol ventriküler (karıncık) destek cihazları kalp yetmezliğine sahip hastalarda kullanılmaktadır. Bu cihazlar, bir çeşit pompa olan kalbin kana verdiği akış hareketini gerçekleştirmek üzere; debi, basınç, devir sayısı gibi parametreler dikkate alınarak tasarlanmaktadır. Bu destek cihazlarının amacı kalp nakline kadar hastayı yaşatmak yâda naklin mümkün olmadığı durumlarda hastaya kalıcı tedavi sunmaktır. Ülkemizde ki son evre kalp hastaları için bu cihazlar ithal edilmektedir. Karıncık destek cihazları, uygun bir verici bulmak için geçen süre boyunca hastaları hayatta tutabilmek için şimdilik tek çare olarak görünmektedir. Rotodinamik kan pompalarının santrifüj, eksenel ve karışık akışlı olmak üzere üç tipi vardır. Bu üç farklı tip pompanın performansı, boyutu ve hemoliz oluşumu gibi teknik özellikleri birbirleriyle karşılaştırıldığında, her bir pompa farklı özelliğiyle diğerlerden avantajlı yâda dezavantajlı olabilmektedir. Bu tezin amacı yarı eksenel (karışık akışlı) bir sol karıncık destek pompası tasarlamak ve bu pompanın HAD simülasyonu ve deney sonuçları arasındaki uyumu araştırmaktır. Bu çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır; BDT (Bilgisayar Destekli Tasarım), HAD (Hesaplamalı akışkanlar Dinamiği) analizleri, BDÜ (Bilgisayar Destekli Üretim) ve Pompa Performans Belirleme Deneyleridir. Tasarımı yapılan kan pompasının ana elemanları çark, difüzör, mil ve gövdedir. Tasarlanan pompa karışık akışlı çarka sahip olmasına rağmen pompaya giren akışkan ile çıkan akışkan doğrultusu aynıdır. Bu özellik, çalışmada tasarlanan pompaya özgünlük kazandırmıştır. Pompa çarkı ve difüzörünün tasarımında pompa tasarım ve katı modelleme programları kullanıldı. Pompanın tasarım noktası için 10000 dev/dak dönme hızı, 5 L/dak debi ve 100 mm-Hg toplam basınç farkı değerleri seçildi. Belirtilen tasarım verilerine göre katı modeli oluşturulan pompa ANSYS Fluent programı ile analiz edildi ve ilk tasarım değerlerinin sağlaması yapıldı. Toplam basınç farkı, tork, cidar kayma gerilmesi ve verim HAD yoluyla hesaplandı. HAD ile optimizasyon çalışmalarından sonra nihai katı modelleri elde edilen çarkın ve difüzörün prototipi lazer sinterleme teknolojisi ile üretildi. Deney setinde kullanılmak üzere çark ve difüzörün içinde çalışacağı bir gövde tasarlandı. Pompa gövdesi alüminyum malzemeden CNC dik işlem merkezinde imal edildi. Prototip pompanın deneysel performansı, beş farklı dönme hızında, su ve hacimce %40 gliserin- %60 su kullanılarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Left Ventricular assist devices are used in patients with heart failure. These devices are used to perform the flow motion of the heart, which is a kind of pump, flowrate, pressure, number of revolutions, etc. are taken into consideration. The purpose of these support devices is to provide the patient with permanent patient care until the heart transplant is able to live up to the patient. These devices are being imported for the latest stage heart diseases in our country. Ventricular assist devices appear to be the only remedy for the time being to keep patients alive for the time it takes to find a suitable donor. There are three types of rotodynamic blood pumps: centrifugal, axial and mixed flow. When comparing the technical characteristics of these three different types of pump, such as performance, size and hemolysis formation, each pump can be advantageous or disadvantageous to others with different characteristics. The purpose of this thesis is to design a semi-axial (mixed flow) left ventricular support pump and investigate the compatibility between this pump's CFD simulation and the experimental results. This study consists of four main parts; Computer Aided Design (CAD), CFD (Computational Fluid Dynamics) analysis, CAM (Computer Aided Manufacturing) and Pump Performance Determination Experiments. The main components of the designed blood pump are the impeller, the diffuser, the shaft and the body. Although the designed pump has a mixed flow wheel, the input and output directions of the fluid entering the pump are the same. This feature gives the pump originality to work. Pump design and solid modeling programs were used in the design of the pump song and diffuser. 10000 rpm rotation speed, 5 L / min flow rate and 100 mm-Hg addition value were selected for the design point of the pump. The solid modeled pump according to the mentioned design data was analyzed with the ANSYS Fluent program and the initial design values were made. Total pressure difference, torque, wall shear stress and yield were calculated by HAD. After the optimization works with HAD, the final solid models were obtained and the prototype of the wheel and diffuser was produced by laser sintering technology. A body designed to work within the impeller and diffuser was designed for use in the test set. The pump casing was made from aluminum material at the CNC vertical machining center. The experimental performance of the prototype pump was determined using water and volume of 40% glycerin-60% water at five different rotational speeds.