Accuracy comparison between GPS only and GPS plus GLONASS in RTK and static methods
RTK ve statik yöntemlerde GPS ve GPS + GLONASS arasındaki doğruluk karşılaştırması
  1. Tez No: 485072
  2. Yazar: ROZH ISMAEL ABDULMAJED ABDULMAJED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ALPAY ABBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Günümüzde uzay jeodezisi ve uydu tekniklerinin hızlı gelişim ve değişimi ile birlikte, GNSS seçme ve kullanma imkanları artmış, birçok uydu sistemi mevcut ve kullanıma hazırdır. Arazi ölçümü, veri toplama gibi haritalama işlemleri için DGNSS (diferansiyel GNSS) kullanırken, özellikle mühendislik ölçmelerinde referans noktaları oluştururken, daha fazla ulaşılabilirlik, daha yüksek performans için çağımız birden çok GNSS'den gelen sinyalleri birleştirmeye doğru gitmektedir. Halihazırda DGNSS'yi farklı amaçlar için kullanmak çok yaygındır ve özellikle harita uygulamaları için birçok kullanıcıyı cezbetmektedir. Bu nedenle GPS ve GPS+GLONASS verilerini RTK ve statik yöntemlerde kullanımını karşılaştırmak önemlidir. Bu çalışmada, GNSS konumlandırması ve hata kaynakları, GPS sistemi ve GLONASS sistemi hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. GPS ile GLONASS sistemleri arasındaki bölümler, sinyaller ve doğruluk bakımından farklılıklar tartışılmıştır. Daha sonra, yalnızca GPS ve GPS + GLONASS RTK ve statik yöntemlerde hem engellenmiş ve engellenmemiş alanlarda karşılaştırılmıştır. Bu amaçla RTK yöntemi ile 14 test noktası, ve hızlı statik yöntem ile 3 test noktası kurulmuş ve arazi çalışması gerçekleştirilmiştir. Ölçüler her iki yöntemle GPS ve GPS + GLONASS için gerçekleştirilmiştir. Son olarak, nokta konum duyarlıkları karşılaştırılmıştır. Veri işleme için Leica Geo ofis yazılımı ve Leica Viva GS15 aleti kullanılmıştır. Ayrıca, işlenmiş statik ve RTK yöntemleri için kombine bir GPS ve GLONASS sisteminin yararları ve zorlukları belirlenmıştır. Böylece, ilave GNSS uydu dağılımı, özellikle kentsel, yoğun ağaçlık, açık işletmeler gibi engellerin uydu sinyallerini bloke eden yerlerde daha güvenilir ve hassas ölçüye olanak sağlamıştır. GLONASS gözlemlerinin eklenmesi, çözüm yakınsama süresini hızlandırmış ve konum doğruluğunu iyileştirmiştir. Ayrıca günlük statik gözlemler için, GLONASS'ı GPS'ye entegre etmenin faydası konumlarda daha iyi bir kalite ve uyduların sayısını arttırarak daha iyi bir uydu geometrisi sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the quick development and changing of the space geodesy and satellite techniques, opportunities for choosing and using GNSS increased, many satellite systems are available and ready to use. Nowadays the direction goes towards combining signals from multiple GNSSs to maintain greater availability, higher performance, especially in the engineering sector while using DGNSS (differential GNSS) for land surveying or mapping like data collection in the field, establishing reference points. At present using DGNSS for different purposes are so common and attracts many users, especially for surveying and mapping applications. Therefore, comparing the use of GPS only and GPS + GLONASS for RTK and static in terms of the position quality is important. In this study, a detailed information was given about GNSS positioning and its error sources, GPS system and GLONASS system. Differences between GPS and GLONASS systems in terms of their segments, signals, and accuracy were discussed. Then GPS only and GPS+GLONASS in RTK and static methods were compared in both obstructed and unobstructed areas. For this purpose, a field work was performed with 14 test points using RTK method and 3 test points using rapid static method. Measurements were performed for both cases of GPS only and combined GPS + GLONASS. Finally, the position qualities were compared. Leica Geo office software was used for data processing, and Leica Viva GS15 was used as an instrument. Also the benefits and challenges of GPS + GLONASS system for post-processed static and RTK methods were identified. Additional GNSS constellation allowed for more reliable and precise surveying, particularly in urban areas and areas with heavy tree cover, ravines, open pit mines and usually when various obstacles block the satellite signals. The addition of GLONASS observations could speed up the solution convergence time and improving the accuracy and precision of the position estimates. Moreover, for daily static, the benefits of integrating GLONASS to the current GPS provided a better quality in position, and a better satellite geometry by increasing the number of satellites.